Morgen-briefing: Robotter trækker masser af investorer til Odense i dag / DK Hostmaster hæver prisen for et .dk-domæne / Dansk Erhverv: Kun få får glæde af regeringens bredbåndspulje

Robotter trækker masser af investorer til Odense i dag. Dansk Bestseller solgte for en milliard kroner på ‘Singles Day’ i Kina. DK Hostmaster hæver prisen for et .dk-domæne. Dansk Erhverv: Kun få får glæde af regeringens bredbåndspulje. Teknologisk Institut: Store gevinster i at købe robotter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Robotter trækker masser af investorer til Odense i dag

Fyn har med Odense-virksomheden Universal Robots i central rolle i de senere år markeret sig som en central spiller i robot-udviklingen.

Det understreges i dag, hvor 140 investorer og venturefonde fra det internationale robotmiljø samles i Odense til en såkaldt investor-dag, skriver Fyens.

Ifølge avisen har de private investorer rigtigt mange risikovillige penge med. Dem skal robotfirmaerne fra de fynske robot-hubs præsentere sig for.

“Vi søger ikke bare penge, men kloge penge, så vi også kan få rådgivning inden for marketing og skalering,” lyder det fra Sofie Woge fra robotvirksomheden Tendo, der holder til huse i Odense Robotics Startup Hub.

DK Hostmaster hæver prisen for et .dk-domæne

DK Hostmaster hæver 1. januar prisen for et .dk-domæne med en fem-krone fra de nuværende 45 kroner om året til 50 kroner.

Det er første gang i 10 år, at DK Hostmaster hæver prisen for brugsretten til et .dk-domæne.

“Den kommende prisændring skyldes generelt stigende omkostninger samt behov for et højere investeringsniveau,” lyder det fra organisationen.

Prisen for et dansk domæne er fortsat den laveste i Norden. I Sverige koster et .se-domæne 70 danske kroner om året. I Norge er prisen 49 kroner og i Finland 66 kroner.

Der findes i dag godt 1,3 millioner registrerede .dk-domæner.

Oven i prisen kommer jo den pris, som domæne-ejerne betaler for et web-hotel.

Dansk Erhverv: Kun få får glæde af regeringens bredbåndspulje

Dansk Erhverv er ikke ligefrem vildt begejstret for størrelsen på regeringens nye bredbåndpulje. Regeringen meddelte forleden, at den ville investere 20 millioner kroner i bredbåndsudrulning i 2018 og 2019 samt 10 millioner kroner i 2020 og 2021 - i alt 60 millioner kroner.

“Hensigten er da god, men det er forsvindende få husstande, der får glæde af regeringens julegave. Sidste år gav 80 millioner kroner for eksempel kun hurtigt bredbånd til 3.700 husstande,” lyder det fra chefkonsulent Poul Noer.

Dansk Erhverv mener, at bredbåndsudrulning bedst understøttes ved at sænke omkostningerne til jordleje og brug af de nødvendige mobilfrekvenser, som kan gøre luftbårne signaler til et effektivt alternativt til at grave fiber ned i dyre dommer.. 

“Sådan kommer man længere på literen,” siger Poul Noer.

Dansk Bestseller solgte for en milliard kroner på ‘Singles Day’ i Kina

Morgen-briefing skrev tirsdag om, at det kinesiske e-handelssite Alibaba havde sat rekord på den kinesiske ‘Singles Day,’ der er en slags knaldudsalg 11. november.

Nu melder det kinesiske datterselskab til danske Bestseller, Bestseller China, at selskabet på Singles Day solgte for cirka en milliard kroner til det kinesiske marked. Tøjmærkerne Vero Moda og Only var ifølge Børsen blandt topscorerne.

“At kunne sælge for over en milliard kroner på 24 timer på Singles Day mener vi er en enestående præstation og en milepæl for vores firma og ikke mindst alle vores teams, der har knoklet hårdt for at opnå det her resultat. Måske kan det også give inspiration til andre danske virksomheder i forbrugssektoren,” siger medstifter af Bestseller China, Dan Friis, til Børsen.

Teknologisk Institut: Store gevinster i at købe robotter

Og mere robotter: Mange danske produktionsvirksomheder kan øge deres årlige profit med mere end tre millioner kroner ved at investere i robotteknologi, lyder det fra Teknologisk Institut.

Ifølge en undersøgelse fra Teknologisk Institut kan næsten alle produktionsvirksomheder - 98 procent - øge deres profit ved at automatisere. 16 procent af øge den med mere end tre millioner kroner.

“Det er i sig selv ikke overraskende, at man kan spare penge ved at automatisere sine arbejdsprocesser. Men at så mange virksomheder kan vinde så betydelige produktivitetsgevinster ved at investere i robotter beviser to ting; prisen på robotter er nu nede på et niveau, hvor det ikke længere burde være en barriere, og der er stadig et stort automationspotentiale i danske virksomheder,” lyder det fra sektionsleder Leif Henrik Jakobsen fra Teknologisk Instituts Analyse og Erhvervsfremme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse