Baggrund: Computerworld og invitationer

Computerworld bliver fra tid til anden inviteret på reportagerejser i udlandet hvor rejsen er betalt af den inviterende virksomhed. Her er vores retningslinjer.

Artikel top billede

(Foto: SAS Group / Knut Lövstuhagen)

Computerworld bliver fra tid til anden inviteret på reportagerejser i udlandet, hvor rejsen er betalt af den inviterende virksomhed.

Det vælger vi nogle gange at tage imod. Det er et valg, som handler om at vi som inviteret presse får adgang til talere, events og briefings - og et valg, som handler om, at vi som medie ellers ikke ville have muligheden for at deltage i de konferencer og events, vi løbende beretter fra.

Det er dog meget vigtigt for os at understrege, at vi IKKE aftaler vinkler eller andre former for indhold med de selskaber, som har inviteret os, hverken før vi tager afsted, mens vi er der eller efter vi er kommet hjem på redaktionen.

Vi tager derfor gerne imod muligheden for at komme til eksempelvis en konference, men det vil altid være en redaktionel beslutning, om der er en historie at skrive derfra.

Stiller virksomheder krav om, at der skal komme en historie ud af besøget, så siger vi pænt nej tak, da det vil være at gå på kompromis med vores selvstændige ret til at vælge, hvilke historier der skal bringes på Computerworld.

Har du spørgsmål er du meget velkommen til at skrive på til redaktionen på redaktionen@cw.dk

Politiets Efterretningstjeneste

Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job