Artikel top billede

(Foto: SAS Group / Knut Lövstuhagen)

Baggrund: Computerworld og invitationer

Computerworld bliver fra tid til anden inviteret på reportagerejser i udlandet hvor rejsen er betalt af den inviterende virksomhed. Her er vores retningslinjer.

Computerworld bliver fra tid til anden inviteret på reportagerejser i udlandet, hvor rejsen er betalt af den inviterende virksomhed.

Det vælger vi nogle gange at tage imod. Det er et valg, som handler om at vi som inviteret presse får adgang til talere, events og briefings - og et valg, som handler om, at vi som medie ellers ikke ville have muligheden for at deltage i de konferencer og events, vi løbende beretter fra.

Det er dog meget vigtigt for os at understrege, at vi IKKE aftaler vinkler eller andre former for indhold med de selskaber, som har inviteret os, hverken før vi tager afsted, mens vi er der eller efter vi er kommet hjem på redaktionen.

Vi tager derfor gerne imod muligheden for at komme til eksempelvis en konference, men det vil altid være en redaktionel beslutning, om der er en historie at skrive derfra.

Stiller virksomheder krav om, at der skal komme en historie ud af besøget, så siger vi pænt nej tak, da det vil være at gå på kompromis med vores selvstændige ret til at vælge, hvilke historier der skal bringes på Computerworld.

Har du spørgsmål er du meget velkommen til at skrive på til redaktionen på redaktionen@cw.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere