Mærsk-formand Jim Snabe er klar til krig mod tech-giganterne - den mest omstillingsparate vinder

Store hæderkrone industrivirksomheder kastes i stigende grad ud i en krig mod de amerikanske tech-giganter, og ifølge bestyrelsesformand i Mærsk og Siemens Jim Hagemann Snabe er det de mest omstillingsparate der vinder.

Artikel top billede

Ældre hæderkronede virksomheder er for langsomme, når de skal forsøge at udnytte mulighederne i den digitale verden

Mens tech-giganter som Google, Amazon og Apple til gengæld er lynhurtige til at tilpasse sig, når de bevæger sig ind på de ældre hæderkronede virksomheders banehalvdel.

Det fortalte bestyrelsesformanden for Mærsk og Siemens Jim Hagemann Snabe ifølge Finans.dk tidligere på ugen, da han deltog på CBS Impact Topmøde.

“Det er en kamp om, hvem der først kan begge dele. Er det Google, der lærer den fysiske verden ved at komme ind i bilerne og ind i husene, eller er det A.P. Møller-Mærsk eller Siemens, der lærer den digitale verden, så de har alle dataene og kan udnytte dem på en ny måde. Det bliver krigen. Dem, der kommer på den kombination, vil opleve en ekspotentiel kurve,” sagde han ifølge Finans.

Ifølge Jim Hagemann Snabe er Amazon et lysende eksempel på en virksomhed med rødder i logistik verdenen, der dog har forstået at udnytte mulighederne i den digitale verden.

Ved topmødet på CBS påpegede Mærsks koncernchef Søren Skou ligeledes, at det i de kommende årti bliver målet for Mærsk at gøre det ligeså simpelt at afskibe containere, som det er at sende en pakke med UPS.

Læs også: 
Det næste store teknologiboom favoriserer giganterne - er iværksætternes tidsalder forbi?

Til hackathon hos A.P. Møller-Mærsk: Her er tre ideer, der kan revolutionere shippingbranch

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest