Tesla klar med el-drevet lastbil og lynhurtig sportsvogn: Se de nye køretøjer her

Tesla vil give hardcore tæsk til benzinbiler, lyder det fra virksomhedens stifter Elon Musk.

Artikel top billede

Elon Musk præsenterede fredag morgen en ny elektrisk lastbil

Tesla er på vej med to nye biler.

Den ene er en elektrisk lastbil, der efter planen vil gå i produktion i 2019. Den vil kunne køre lige knap 800 km på en opladning.

Den anden kommende Tesla er en lynhurtig roadster sportsvogn, der kan accelere fra 0-96 kilometer i timen (60 miles) på 1,9 sekunder og vil kunne køre lige knap 1.000 km på en opladning.

“Målet er at give hardcore tæsk til benzin-biler,” lød det ifølge Bloomberg i vanlig selvsikker stil fra Teslas stifter og administrerende direktør Elon Musk, da han tidligt fredag morgen præsenterede de to biler.

Præsentationen af den el-drevne lastbiler havde været ventet længe, mens præsentationen af den nye sportsvogn kom som en overraskelse for tilhørerne.

Læs også: "Det er 25 år siden, at jeg møder Elon Musk første gang. I dag er vi bedste venner, og jeg er overbevist om, at han er en af de klogeste mennesker, der nogensinde har levet"

Låner teknologi fra personbiler

De elektriske lastbiler låner ifølge Bloomberg en del teknologi fra Teslas personbiler.

Eksempelvis vil lastbilerne blive udstyret med Teslas selvkørende teknologi, og kabinen vil ligeledes bliver udstyret med to store 15-tommer touch-skærme. 

Tesla vil selv være den første virksomhed, der tager de nye eldrevne lastbiler i brug.

Tesla vil bruge lastbilerne til at fragte dele mellem virksomhedens batterfabrik i den amerikanske stat Nevada og virksomhedens bilfabrik i Californien. 

Den californiske el-bilsproducent er dog langt fra den eneste virksomhed, der har planer om at bygge elektriske lastbiler.

Mercedes-producenten Daimler AG har ifølge Bloomberg allerede fremvist adskillige batteri-drevne prototyper i år, men den tyske producent forventer dog ikke at de elektriske lastbiler får et gennembrud de næste 10 år. 

Ifølge Bloomberg arbejder Volvo og Volkswagen ligeledes på elektriske lastbiler og hybrid-lastbiler.

Ramt af produktionsproblemer

Præsentationen af de nye biler kommer samtidig med, at Tesla har store vanskelligheder med at få produceret virksomhedens seneste bil, Model 3. 

Ved udgangen af september havde Tesla eksempelvis blot produceret 260 udgaver Model 3, men virksomheden ifølge målsætningen skulle have produceret mere end 1.600 Model 3-biler. 

Læs også: Tesla i store problemer: Nyt regnskab er blodrødt - og ny elbil er ramt af forsinkelser

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse