Anmeldelse: The Martian-forfatters nye bog foregår på månen - og den er bestemt værd at læse

Boganmeldelse: Forfatteren bag The Martian-succesen er klar med Artemis, en krimi der udspiller sig på månen. Computerworld har læst løs og har dommen klar: Det er både spændende, teknisk og sjovt.

Artikel top billede

Jazz Bashara er, som en af de første, vokset op på månen i byen Artemis. Også selvom by måske er en lidt flot betegnelse for en serie af kupler på månens overflade, som rummer et par tusinde mennesker.

Formelt er Artemis en del af Kenya, som i en nær fremtid har profiteret af landets rumrejse-venlige placering på ækvator, men i realiteten minder rumkolonien mere om en amerikansk nybygger-by. Bare med det tomme, kolde og fjendtlige rum som nabo og en sjettedel tyngdekraft af jorden.

Jazz er også næsten egenhændigt Artemis' kriminelle underverden, som dog primært består af indsmugling af dominicanske cigarer til en af byens oligarker, den norske milliardær Trond Landvik.

Det er i hvert fald Jazz' overbevisning. Lige indtil hun dumper sin rumdragts-eksamen og i et anfald af akut pengemangel accepterer Landviks lukrative tilbud.

Et heist der går helt galt 

I bedste heist-stil går alt derefter fuldstændig ned ad bakke, og Jazz ender i overhængende fare for at blive deporteret til Saudi-Arabien. Noget som er slemt nok normalt, men direkte farligt når man er vant til en tyngdekraft, hvor en spinkel kvinde kan løfte 100 kilo.

Heldigvis kan Jazz både forsvare sig, regne og svejse, hvilket Artemis byder på en del af. Ikke så meget som Andy Weirs populære The Martian, som momentvis minder om en fysik-bog, men nok til at Artemis aldrig opleves som helt urealistisk.

I bogen er vi stadig i de første stadier af menneskets kolonisering af rummet, hvor løsningerne skal opfindes, og turisterne fra jorden er en god indtægtskilde.

Har du læst The Martian eller set den glimrende film med Matt Damon vil du også nikke genkendende til den underspillede humor, som præger hans fortælling. Fans af Terry Pratchett vil ikke mindst finde en fjern efterkommer af Lord Vetinari hos den mildest talt snedige Artemis-administrator Fedelis Ngugi.

Glimtet i øjet hos både Weir og hans hovedperson Jazz gør Artemis til en fornøjelig læseoplevelse. Her er måske lidt langt til de store episke rumfortællinger a la Isaac Asimovs, men pyt - for i rummet kan ingen høre dig grine.

Læs også anmeldelsen af Asimovs kæmpeværk: Denne svimlende fortælling om robotter, big data og avanceret data-analyse er (stadig) blandt de allerstørste

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job