Anmeldelse: The Martian-forfatters nye bog foregår på månen - og den er bestemt værd at læse

Boganmeldelse: Forfatteren bag The Martian-succesen er klar med Artemis, en krimi der udspiller sig på månen. Computerworld har læst løs og har dommen klar: Det er både spændende, teknisk og sjovt.

Artikel top billede

Jazz Bashara er, som en af de første, vokset op på månen i byen Artemis. Også selvom by måske er en lidt flot betegnelse for en serie af kupler på månens overflade, som rummer et par tusinde mennesker.

Formelt er Artemis en del af Kenya, som i en nær fremtid har profiteret af landets rumrejse-venlige placering på ækvator, men i realiteten minder rumkolonien mere om en amerikansk nybygger-by. Bare med det tomme, kolde og fjendtlige rum som nabo og en sjettedel tyngdekraft af jorden.

Jazz er også næsten egenhændigt Artemis' kriminelle underverden, som dog primært består af indsmugling af dominicanske cigarer til en af byens oligarker, den norske milliardær Trond Landvik.

Det er i hvert fald Jazz' overbevisning. Lige indtil hun dumper sin rumdragts-eksamen og i et anfald af akut pengemangel accepterer Landviks lukrative tilbud.

Et heist der går helt galt 

I bedste heist-stil går alt derefter fuldstændig ned ad bakke, og Jazz ender i overhængende fare for at blive deporteret til Saudi-Arabien. Noget som er slemt nok normalt, men direkte farligt når man er vant til en tyngdekraft, hvor en spinkel kvinde kan løfte 100 kilo.

Heldigvis kan Jazz både forsvare sig, regne og svejse, hvilket Artemis byder på en del af. Ikke så meget som Andy Weirs populære The Martian, som momentvis minder om en fysik-bog, men nok til at Artemis aldrig opleves som helt urealistisk.

I bogen er vi stadig i de første stadier af menneskets kolonisering af rummet, hvor løsningerne skal opfindes, og turisterne fra jorden er en god indtægtskilde.

Har du læst The Martian eller set den glimrende film med Matt Damon vil du også nikke genkendende til den underspillede humor, som præger hans fortælling. Fans af Terry Pratchett vil ikke mindst finde en fjern efterkommer af Lord Vetinari hos den mildest talt snedige Artemis-administrator Fedelis Ngugi.

Glimtet i øjet hos både Weir og hans hovedperson Jazz gør Artemis til en fornøjelig læseoplevelse. Her er måske lidt langt til de store episke rumfortællinger a la Isaac Asimovs, men pyt - for i rummet kan ingen høre dig grine.

Læs også anmeldelsen af Asimovs kæmpeværk: Denne svimlende fortælling om robotter, big data og avanceret data-analyse er (stadig) blandt de allerstørste

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension