Gymnasieelever: Vi bliver tvunget til 11-timers arbejdsdage på iPhone-samlefabrikker

Kinesiske gymnasielever i tusindvis tvinges til at arbejde på Apples kinesiske samlefabrik med at samle de nye og dyre iPhone X-smartphones.

Artikel top billede

Apples kinesiske hoved-samarbejdspartnere tvinger ifølge Financial Times tusindvis af gymnasieelever til at stå ved samlebånd for at samle de nye iPhone X-telefoner.

Ifølge avisen drejer det sig om det taiwanske selskab Hon Hai Precision Industry, der nok er bedre kendt under navnet Foxconn. Selskabet er Apples nok største underleverandør.

Mindst 3.000 gymnasieelever er blevet tvangsudskrevet til at arbejde på samlefabrikken, hvor de for tiden har arbejdsdage på mindst 11 timer.

Det skyldes angiveligt, at Foxconn for tiden har svært ved at leve op til de mængder færdigt-samlede iPhone X-telefoner, som selskabet har stillet Apple i udsigt.

Flere af gymansieeleverne siger til Financial Times, at de har fået at vide, at de tre måneders tvangsarbejde i Foxconn-hallerne er ‘arbejds-erfaring,’ som er nødvendig, hvis de da ønsker at bestå deres studentereksamen.

Ifølge avisen meddeler både Foxconn og Apple, at de netop ‘har opdaget,’ at fabrikken beskæftiger studerende, men at de studerende arbejder på fabrikken af egen fri vilje samt at de får løn.

Dog vedkender Apple, at gymnasieleverne ikke burde have haft overarbejde.

Foxconn meddeler, at selskabets ‘praktik-program’ er udformet i samarbejde med lokale myndigheder og et antal skoler.’

Foxconn blev for nogle år siden kendt verden over for historier om forfærdelige arbejdsforhold, masseselvmord og lignende.

Det kan du læse mere om her: Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Læs også:

Sådan ser en iPhone X ud, når man splitter den ad: Har to batterier og det indbyggede bundkort bliver umuligt at reparere

Test af iPhone X: Apples mest avancerede telefon til dato - men langt fra verdens bedste telefon

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S