57 millioner brugeres data hacket: Uber betalte 630.000 kroner for at holde det hemmeligt

Direktører i Uber har bevist forsøgt at skjule et stort hackerangreb tilbage i 2016, hvor 57 millioner brugeres data blev tilgået af hackere

Artikel top billede

Det ville have været endnu en møgsag for Uber, da selskabet blev hacket tilbage i oktober 2016, og 57 millioner brugeres data blev tilgået af hackere.

Det tænkte topchefer i Uber i hvert fald og forsøgte derfor flere gange at skjule episoden ved blandt andet at betale 100.000 dollars - knap 630.000 kroner - til de to hackere, der tilgik dataene.

Til gengæld skulle hackerne forblive stille og slette alle informationer.

Det fortæller det amerikanske medie Bloomberg.

Uber anerkender overfor mediet, at man i 2016 blev hacket, og 57 millioner brugeres data blev tilgået og downloadet. Uber fortæller også, at dataene var gemt hos en udbyder, og at Ubers egne systemer ikke blev kompromitteret.

600.000 nummerplader på Uber-chauffører blev blandt andet downloadet, og de 57 millioner brugeres navne, emails og mobilnumre blev hentet ned. Kredit-kortoplysninger er ikke en del af hacket.

Ubers daværende CEO, Travis Kalanick, blev bekendt med hacket i november 2016 kort tid efter, at Uber var blevet enige med den amerikanske handelskommision (FTC) omkring Ubers daværende privatlivsovertrædelser. Derfor valgte Uber at hemmeligholde angrebet.

Ubers nye CEO, Dara Khosrowshahi, har ifølge Bloomberg bedt Ubers sikkerhedschef, Joe Sullivan, om at forlade sin stilling.

Uber har været igennem en lang række dårlige sager for selskabet. Det kan du læse mere om herunder: 

Uber ramt af møgsag på møgsag: Så slemt står det til for Uber lige nu

London forbyder Uber: Tilladelse udløber 30. september og bliver ikke fornyet

Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks