Microsoft tester smart Mac-funktion til kommende Windows 10-opdatering

I den seneste beta-version af Windows 10 er der indbygget en ny smart søgefunktion, der minder meget om Apples Spotlight.

Artikel top billede

Den indbyggede søgerobot Cortana får måske nyt design i en kommende Windows 10-opdatering.

Microsoft tester i hvert fald en ny brugerflade for den indbyggede søgemaskine i den seneste Windows 10 Redstone Build 17040-version.

Det skriver blandt andet Microsoft-bloggeren Poul Thurrott.

Funktionen minder i høj grad om MacOS’ Spotlight-funktion, der fungerer som et universelsøgefelt, og du tilgår det nye søgefelt i Windows 10 ved at trykke Win + S.

Kommandoen åbner et søgefelt midt på skærmen, hvor du kan søge efter billeder, filer, skrive små kommandoer som “sæt en timer” eller “hvad er 15 x 65”, og du vil kunne søge via Bing (da søgefeltet styres af Cortana).

Redstone 4 er kodenavnet på den næste store Windows 10-opdatering, der vil udkomme i løbet af foråret 2018. Det er ikke sikkert, at den nye søgeplatform vil komme med i opdateringen.

Redstone 4 forventes også at indeholde den forsinkede “timeline”-funktion, der via Win+tab giver dig et markant bedre oversigt over din app-historik i Windows 10.

Læs mere her: Spændende Windows 10-funktion udsat: Timeline kommer ikke med i næste store opdatering

Redstone 4 forventes også at indeholde flere af Microsofts nye design-sprog: Fluent Design: 

Det kan du læse mere om her: Microsoft fremviser de næste “Fluent Design”-ændringer til Windows 10

Læs også: Har du stadig Windows 7 eller 8? Bestemte Windows-brugere kan stadig nå at opgradere gratis til Windows10

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos