Danske hjemmesider lagt ned af hackerangreb på Black Friday: Bilka og Føtex sendt til tælling af DDoS-angreb

Flere danske butikskæder har været ramt af hackerangreb på store tilbudsdag. Føtex og Bilka er stadig nede.

Artikel top billede

Flere danske supermarkeder er ramt af et DDoS-angreb, og Bilka og Føtex er begge lagt ned på på nettet på årets vigtigste e-handelsdag.

Dansk Supermarked bekræfter over for Berlingske, at der er tale om et DDoS-angreb, og klokken 10.20 ser Bilkas hjemmeside således ud:

Forsøger man at tilgå Føtex online, bliver man mødt af dette skærmbillede:

Ifølge Dansk Supermarked ser det dog ikke ud til, at kunderne skal frygte noget.

"Alt tyder på, at det alene handler om at lukke vores hjemmesider. Vi har ikke set forsøg på at tilgå kontooplysninger eller lignende, så der er ingen risiko for kunder, der har eller skal ind og handle," siger pressekonsulent Kasper Reggelsen til DR.

Dansk Supermarked har i øjeblikket ingen tidshorisont for, hvornår problemet forventes at være løst.

Læs også: Elgiganten.dk blæst bagover af Black Friday-besøgende: "Vi havde ellers stresstestet"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S