Tyskland kan være på vej med grundlovsændring for at få ram på hackere

Tysklands regering klar til at ændre i forfatningen for at få ram på fjendtlige hackere.

Artikel top billede

Det kan meget vel blive nødvendigt for Tyskland at ændre den tyske grundlov, hvis landet skal lykkes med at dæmme op for hackere, der forsøger at ramme private tyskeres computer-netværk.

Og hvis det er nødvendigt, så er det også planen.

Ifølge Reuters sigter den tyske indenrigsminister Klaus Vitt nemlig efter at indføre de nødvendige ændringer allerede til næste år.

Ifølge ham er der behov for ‘omfattende lovmæssige ændringer,’ hvis planen skal lykkes.

Den indebærer muligheden for såkaldt ‘hack back’, hvor Tyskland vil forsøge at hacke hackernes servere i en form for modangreb.

“Der kan være behov for forfatningsmæssige ændringer, da dette er et meget stort og kritisk område. Målet er at have en løsning på plads senest ved næste års udgang,” siger Klaus Vitt til Reuters.

Vil have øgede beføjelser

Flere tyske højtplacerede efterretningsfolk fortalte for en måned siden ønske det tyske parlament, at de havde brug for øgede juridiske beføjelser, hvis de skulle være i stand til at slå tilbage, hvis Tyskland blev angrebet af udenlandske magter.

Klaus Vitt siger, at de skiftende trusselslandskab og nye angrebsmetoder gør det nødvendigt, at man kigger på nye former for modsvar - inklusive ‘mere offensive muligheder,’ sagde han.

“Vi må formode, at rene forebyggende foranstaltninger ikke vil være tilstrækkelige til at modstå fremmede angreb,” sagde han.

Ifølge ham vil ingen anfægte, at en politimand har lov til med vold at afvæbne eksempelvis en snigskytte, som skyder på uskyldige mennesker fra et hus.

“Men hvad med servere, som anvendes til cyberangreb, der lammer it-systemer på sygehuse eller i forsyningsseskaber?” siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S