Tyskland kan være på vej med grundlovsændring for at få ram på hackere

Tysklands regering klar til at ændre i forfatningen for at få ram på fjendtlige hackere.

Artikel top billede

Det kan meget vel blive nødvendigt for Tyskland at ændre den tyske grundlov, hvis landet skal lykkes med at dæmme op for hackere, der forsøger at ramme private tyskeres computer-netværk.

Og hvis det er nødvendigt, så er det også planen.

Ifølge Reuters sigter den tyske indenrigsminister Klaus Vitt nemlig efter at indføre de nødvendige ændringer allerede til næste år.

Ifølge ham er der behov for ‘omfattende lovmæssige ændringer,’ hvis planen skal lykkes.

Den indebærer muligheden for såkaldt ‘hack back’, hvor Tyskland vil forsøge at hacke hackernes servere i en form for modangreb.

“Der kan være behov for forfatningsmæssige ændringer, da dette er et meget stort og kritisk område. Målet er at have en løsning på plads senest ved næste års udgang,” siger Klaus Vitt til Reuters.

Vil have øgede beføjelser

Flere tyske højtplacerede efterretningsfolk fortalte for en måned siden ønske det tyske parlament, at de havde brug for øgede juridiske beføjelser, hvis de skulle være i stand til at slå tilbage, hvis Tyskland blev angrebet af udenlandske magter.

Klaus Vitt siger, at de skiftende trusselslandskab og nye angrebsmetoder gør det nødvendigt, at man kigger på nye former for modsvar - inklusive ‘mere offensive muligheder,’ sagde han.

“Vi må formode, at rene forebyggende foranstaltninger ikke vil være tilstrækkelige til at modstå fremmede angreb,” sagde han.

Ifølge ham vil ingen anfægte, at en politimand har lov til med vold at afvæbne eksempelvis en snigskytte, som skyder på uskyldige mennesker fra et hus.

“Men hvad med servere, som anvendes til cyberangreb, der lammer it-systemer på sygehuse eller i forsyningsseskaber?” siger han.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job