HP-computere overvåger i al hemmelighed din pc-brug - sender data tilbage til HP

Det er uvist hvordan, men HP har installeret en software på HP-computere verden over, der sender data om dig tilbage til HP

Artikel top billede

Det er ikke mere end tre år siden, at Lenovo havde sin store Superfish-skandale med grænseoverskridende bloatware, men det har HP åbenbart glemt.

Du kan læse mere om Superfish her: Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet.

I hvert fald har HP installeret et stykke software på HP-kunders computere, der sender telemetriske brugerdata tilbage til HP - og du får ingen advarsel eller mulighed for at takke nej, inden den installeres.

Det skriver Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Navnet er “HP Touchpoint Analytics Service.'

HP selv skriver om softwaren, at den opsamler telemetrisk information, som bliver brugt at “HP Touchpoints analytiske service.”

Programmet sender data tilbage til HP en gang om dagen.

'Giver dig ro i sindet'

Tilsyneladende er programmet udsendt til en lang række forskellige HP-computere verden over.

HP beskriver programmet som, at det hjælper dig med “at håndtere din computers sikkerhed - og give dig ro i sindet.”

Sikkerhedseksperten Günter Born nævner i en blogpost, at han pludselig oplevede sit Kaspersky-software reagere på den nye software, som blandt andet indledte et disk-tjek og en batteritest af computeren - uden brugerens accept.

Opdateringen er enten automatisk udsendt via Windows Updates eller HP’s egen opdateringstjeneste, men uanset hvad, bliver brugeren ikke advaret om, hvad der installeres.

Andre melder via HP’s support-sider, at softwaren arbejder voldsomt i baggrunden på computeren og optager systemressourcer.

Sådan sletter du programmet

Ønsker du ikke at sende data tilbage til HP via HP Touchpoint Manager, kan du relativt let slette programmet.

Du kan læse to metoder her hos mediet Ghacks.

Opdateret. HP afviser i en officiel udtalelse, at der på nogen måde er tale om spyware. Du kan læse HPs svar her: HP afviser alle spyware-anklager: “Det er en tjeneste, vi har tilbudt siden 2014 - og du har selv valgt den”

Læs også: Installerede reklame-software i lange baner på forbruger-computere: Nu skal Lenovo under opsyn i 20 år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job