Apple lukker gabende sikkerhedshul i Mac-computere med ny opdatering: “Vores kunder fortjener bedre”

Apple har udsendt en ny sikkerhedsopdatering til macOS, der lukker et alvorligt sikkerhedshul. Opdateringen installeres automatisk.

Artikel top billede

“Sikkerhed er en topprioritet i alle Apple-produkter, men desværre snublede vi med denne udgivelse af macOS.”

Sådan skriver Apple om det sikkerhedshul, det gør det muligt for enhver få rod-adgang til mac-computere uden at indtaste et kodeord.

Et alvorligt sikkerhedshul i den nyeste udgave styresystemet macOS High Sierra betyder, at enhver kan opnå administratorrettigheder udelukkende ved at taste brugernavnet “root” og trykke enter.

Nu har Apple imidlertid et fix klar, og en sikkerhedsopdatering, der løser problemet, bliver ifølge virksomheden installeret automatisk hos brugerne.

“Fra klokken 8.00 a.m (onsdag klokken 17 dansk tid) er opdateringen tilgængelig som download, og i løbet af dagen bliver den installeret automatisk på alle systemer, der kører den seneste version af macOS High Sierra,” hedder det i en udtalelse fra Apple.

“Apple undskylder fejlen undskylder til alle mac-brugere både for at udsende software med denne sårbarhed og for de bekymringer, det har medført. Vores kunder fortjener bedre.”

Læs også: Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo