Apple kan være på vej med sin egen strøm-chip: Nu rasler aktiekursen ned hos tysk leverandør

Apple vil udvikle sine egne strømstyrings-chips, der kan give bedre batteritid til iPhonen.

Artikel top billede

Apple arbejder på at designe sine egne strøm-styrings-chip til iPhonen, og allerede til næste år kan de nye chips være at finde i Apples telefoner.

Det skriver det anerkendte japanske erhvervs- og finansmedie Nikkei.

Strømstyrings-chips bruges til at styre opladningen af telefonen og til løbende at administrere enhedens strømforbrug.

Tysk-britisk producent kan blive ramt hårdt

I dag bruger iPhone, iPad og Apple Watch strømstyrings-chips fra det tysk-britiske selskab Dialog Semiconductor Plc, og Nikkei påpeger, at 74 procent af virksomhedens omsætning i dag kommer fra Apple.

Det er derfor ingen overraskelse, at nyhedsbureauet Reuters kan berette at nyheden om Apples planer resulterede i, at Dialog Semiconductor aktier faldt med 7,2 procent.

Apple har gennem de seneste år satset stort på at opbygge sin chip-division, der blandt andet designer processorerne i Apples mobile enheder.

Derudover designer Apple også selv sine egne grafik-processorer samt de såkaldte bionic neural-chip, der blandt andet styrer ansigtsgenkendelses-funktionen FaceID på den nye iPhone X.

Kan give konkurrencefordele

De egen-designede chip er ikke blot med til at gøre Apple mindre afhængige af eksterne leverandører. Kontrollen over både software og hardware-komponenter giver også Apple bedre forudsætninger for at introducere nye features, der differentierer sig fra konkurrenterne.

Og Apples nye strøm-chip vil ifølge Nikkeis kilder være de mest avancerede på markedet, og det kan sikre bedre styring med de forskellige komponenters strømforbrug. Dermed kan det være med til at sikre en mere effektiv udnyttelses af telefonens strømforbrug og i sidste ende kan det betyde bedre batteritid på fremtidige telefoner.

Ifølge Nikkeis kilder ventes det, at Apple vil introducere sine egne chip iPhones fra 2018 og senest i 2019.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S