11 danske netbanker blokeret i ny Firefox-browser: Overbelaster Bankdatas servere

Bankdata har i denne uge været nødt til at lukke for Firefox-brugeres adgang til netbank i 11 danske pengeinstitutter. Den nye version af browseren skabte overbelastning på serverne.

Artikel top billede

"Du bruger Firefox version 57 eller nyere. Det er desværre ikke muligt at logge på Netbanken med denne version for øjeblikket. Du kan alternativt bruge Internet Explorer eller Google Chrome. Vi forventer at du vil kunne benytte Firefox igen inden udgangen af uge 49,”

Den besked mødte kunderne hos 11 danske pengeinstitutter torsdag, hvis de forsøgte at logge på netbank med den nyeste version af Firefox-browseren.

Firefox har nemlig skabt problemer i samspillet med Bankdatas it-løsninger, og derfor var det nødvendigt at lukke for adgangen.

Sydbanks kundeservice oplyste i første omgang en Computerworld-læser om, at adgangen var blokeret på grund af sikkerhedsproblemer med Firefox, men det har ifølge Bankdata ikke været tilfældet.

“Vi er naturligvis kede af, at kunder med den seneste version af Firefox oplever problemer med at komme på deres netbank. Det er dog ikke et sikkerhedsproblem, men nærmere et midlertidigt overbelastningsproblem, da den nye Firefox browser desværre skaber ekstra load på vores servere,” skriver Bankdata i en kommentar til Computerworld.

“Problemet er, at den nye version af Firefox henter sider fra vores servere på en lidt anden måde end vi har set før, men vi er tæt på at have fået problemet løst, så vi igen kan køre Firefox og netbank uden overbelastningsfejl.”

Fredag formiddag har Bankdata tilsyneladende løst problemet, da det igen er muligt at tilgå selskabets netbankløsninger med Firefox.

Tilbage i 2015 gav Microsofts Edge-browser problemer for Bankdatas netbanker.

Det kan du læse mere om her: 
Derfor gav Edge-browser problemer hos danske netbanker: Pop-up-bøvl spændte ben for browseren

Du kan læse mere om den nye Firefox-browser her: Mozilla klar med Firefox Quantum: Største release i 14 år - men har Firefox overhovedet en chance mod Chrome?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision