11 danske netbanker blokeret i ny Firefox-browser: Overbelaster Bankdatas servere

Bankdata har i denne uge været nødt til at lukke for Firefox-brugeres adgang til netbank i 11 danske pengeinstitutter. Den nye version af browseren skabte overbelastning på serverne.

Artikel top billede

"Du bruger Firefox version 57 eller nyere. Det er desværre ikke muligt at logge på Netbanken med denne version for øjeblikket. Du kan alternativt bruge Internet Explorer eller Google Chrome. Vi forventer at du vil kunne benytte Firefox igen inden udgangen af uge 49,”

Den besked mødte kunderne hos 11 danske pengeinstitutter torsdag, hvis de forsøgte at logge på netbank med den nyeste version af Firefox-browseren.

Firefox har nemlig skabt problemer i samspillet med Bankdatas it-løsninger, og derfor var det nødvendigt at lukke for adgangen.

Sydbanks kundeservice oplyste i første omgang en Computerworld-læser om, at adgangen var blokeret på grund af sikkerhedsproblemer med Firefox, men det har ifølge Bankdata ikke været tilfældet.

“Vi er naturligvis kede af, at kunder med den seneste version af Firefox oplever problemer med at komme på deres netbank. Det er dog ikke et sikkerhedsproblem, men nærmere et midlertidigt overbelastningsproblem, da den nye Firefox browser desværre skaber ekstra load på vores servere,” skriver Bankdata i en kommentar til Computerworld.

“Problemet er, at den nye version af Firefox henter sider fra vores servere på en lidt anden måde end vi har set før, men vi er tæt på at have fået problemet løst, så vi igen kan køre Firefox og netbank uden overbelastningsfejl.”

Fredag formiddag har Bankdata tilsyneladende løst problemet, da det igen er muligt at tilgå selskabets netbankløsninger med Firefox.

Tilbage i 2015 gav Microsofts Edge-browser problemer for Bankdatas netbanker.

Det kan du læse mere om her: 
Derfor gav Edge-browser problemer hos danske netbanker: Pop-up-bøvl spændte ben for browseren

Du kan læse mere om den nye Firefox-browser her: Mozilla klar med Firefox Quantum: Største release i 14 år - men har Firefox overhovedet en chance mod Chrome?

Annonce

Statens IT

Linux systemadministrator til Statens It

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks