64 banker står sammen: Skal sælge løsning for Nets-konkurrent

64 banker skal i fremtiden sælge betalingsløsningen fra Bambora, der er en direkte konkurrent til Nets.

Artikel top billede

Bambora spår en endnu stærkere vækst end tidligere, takket være et nyt samarbejde med de danske banker i Bokis-samarbejdet.

Det omfatter blandt andet Sydbank, Spar Nord og 62 andre banker, heriblandt alle lokalbankerne i Lokale Pengeinstitutter.

Bokis-bankerne skal i fremtiden sælge Bamboras betalingsløsninger til bankernes erhvervskunder, der vurderes til at være cirka 40 procent af de danske virksomheder.

"Vores aftale med Bambora er med til at gøre livet som erhvervsdrivende meget nemmere. Tidligere, når man åbnede en butik, skulle man lave aftaler med både sit pengeinstitut og en stribe andre aktører for at kunne tilbyde betaling på net, mobil og i butik. Det var komplekst og tog lang tid. Som nystartet erhvervsdrivende vil man hellere bruge tiden på at betjene kunderne,” siger Søren Nicolaisen, der er direktør i Bokis.

Bambora er af nordisk oprindelse og er en sammensmeltning af en række betalingsvirksomheder opkøbt af kapitalfonden Nordic Capital fra 2014 og frem. Bambora ejes i dag af den franske betalingsgigant Ingenico.

Virksomheden tilbyder betalingsløsninger i dag til over 30.000 fysiske butikker i Danmark samt et stort antal webshops - og væksten er betydelig. Målet med samabejdet er at komme ud til endnu flere erhvervskunder.

Nets bliver allerede presset fra flere fronter, heriblandt fra Mobile Pay, der sidder solidt på markedet for mobilbetaling: Nets opruster i kampen mod MobilePay, men gider danskerne overhovedet mobilbetalinger?

Læs også: Betalingskrigen i fuld gang: Nets må ryste (lidt) i bukserne efter Black Friday

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS