OMG LOL: SMS’en fylder 25 år 🎂😂🇩🇰

Den allerførste SMS blev sendt for 25 år siden og indledte en ny æra i menneskets kommunikation.

Artikel top billede

(Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

"Merry Cristmas." "Glædelig Jul."

Sådan lød den første tekst-besked sendt 3. december 1992. 

Beskeden blev sendt fra den britiske ingeniør Neil Papworth til Vodafones britiske chef, Richard Jarvis, op til jul. 

Skønt Jarvis' mobiltelefon var på størrelse med et større bilbatteri, kunne han ikke besvare beskeden. Beskeden var sendt via en computer til Richard Jarvis, og der skulle gå to år endnu, før det blev muligt at besvare beskederne fra telefonen. 

☎️ -> 📟->📱 

Det blev det først mainstream med Nokia 2010-telefon i 1994, efter Short Messege Service, eller SMS, blev indkodet i GSM-standarden. 

På samme måde som med Twitter kunne man kun sende SMS'er på 140 tegn.

D medførte ngl meget krea10ve spr0glige krumspring, ligesom tal overt2 for at spare tegn og tid (og fordi det var sejt). "Okay" blev til "OK", som blev til "K". 

Senere begyndte telefoner at kunne kæde sms'er sammen til længere beskeder, men en enkelt SMS kostede i begyndelsen en krone og 20 øre, så der var også en økonomisk grund til at spare på tegnene. 

😃😃😃😃😃😃😃
Alle, som har sendt en ironisk SMS, ved, at det kan være svært at forstå den slags. Derfor blev smileys som ":) og ;)" meget hurtigt en del af sms-lingoen."

Den grafiske emoji i sin gule farve var allerede kendt tilbage i slutningen af 1990'erne på japanske smartphones, men blev for alvor udbredt af iPhonens lancering i 2007. Derefter var det lettere at svare et spørgsmål med en 👍 end med "Det er i orden/OK."

Faktisk taler linguister og sprogforskere om, at det skriftlige sprog for mange særligt unge i dag er ved at gå tilbage til et billedbaseret sprog i stil med de egyptiske hiroglyffer. 

Hvorfor skrive "Vil du med du og spise?," når man kan skrive "👫🍔👍?"

Tilbage i 2014 blev der sendt 18,7 milliarder sms'er på verdens plan hver eneste dag. Det svarede til 561 milliarder sms'er i hele 2014. SMS-funktionen er stadig en af de mest benyttede funktioner i mobiltelefoner den dag i dag. 

Dog er SMS'en truet. I dag benytter man i stigende grad tjenester som iMessage og Facebook Messenger til samtaler. 

Læs også: Danskernes sms-forbrug er i frit fald: Antallet af sms'er er mere end halveret på få år

Uanset hvad skal der lyde et højt tillykke til SMS'en herfra🎂🇩🇰😃😍

Læs også: Google inviterer Telenor med ind i eksklusiv klub: Vil sammen bygge fremtidens sms-system

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S