OMG LOL: SMS’en fylder 25 år 🎂😂🇩🇰

Den allerførste SMS blev sendt for 25 år siden og indledte en ny æra i menneskets kommunikation.

Artikel top billede

(Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

"Merry Cristmas." "Glædelig Jul."

Sådan lød den første tekst-besked sendt 3. december 1992. 

Beskeden blev sendt fra den britiske ingeniør Neil Papworth til Vodafones britiske chef, Richard Jarvis, op til jul. 

Skønt Jarvis' mobiltelefon var på størrelse med et større bilbatteri, kunne han ikke besvare beskeden. Beskeden var sendt via en computer til Richard Jarvis, og der skulle gå to år endnu, før det blev muligt at besvare beskederne fra telefonen. 

☎️ -> 📟->📱 

Det blev det først mainstream med Nokia 2010-telefon i 1994, efter Short Messege Service, eller SMS, blev indkodet i GSM-standarden. 

På samme måde som med Twitter kunne man kun sende SMS'er på 140 tegn.

D medførte ngl meget krea10ve spr0glige krumspring, ligesom tal overt2 for at spare tegn og tid (og fordi det var sejt). "Okay" blev til "OK", som blev til "K". 

Senere begyndte telefoner at kunne kæde sms'er sammen til længere beskeder, men en enkelt SMS kostede i begyndelsen en krone og 20 øre, så der var også en økonomisk grund til at spare på tegnene. 

😃😃😃😃😃😃😃
Alle, som har sendt en ironisk SMS, ved, at det kan være svært at forstå den slags. Derfor blev smileys som ":) og ;)" meget hurtigt en del af sms-lingoen."

Den grafiske emoji i sin gule farve var allerede kendt tilbage i slutningen af 1990'erne på japanske smartphones, men blev for alvor udbredt af iPhonens lancering i 2007. Derefter var det lettere at svare et spørgsmål med en 👍 end med "Det er i orden/OK."

Faktisk taler linguister og sprogforskere om, at det skriftlige sprog for mange særligt unge i dag er ved at gå tilbage til et billedbaseret sprog i stil med de egyptiske hiroglyffer. 

Hvorfor skrive "Vil du med du og spise?," når man kan skrive "👫🍔👍?"

Tilbage i 2014 blev der sendt 18,7 milliarder sms'er på verdens plan hver eneste dag. Det svarede til 561 milliarder sms'er i hele 2014. SMS-funktionen er stadig en af de mest benyttede funktioner i mobiltelefoner den dag i dag. 

Dog er SMS'en truet. I dag benytter man i stigende grad tjenester som iMessage og Facebook Messenger til samtaler. 

Læs også: Danskernes sms-forbrug er i frit fald: Antallet af sms'er er mere end halveret på få år

Uanset hvad skal der lyde et højt tillykke til SMS'en herfra🎂🇩🇰😃😍

Læs også: Google inviterer Telenor med ind i eksklusiv klub: Vil sammen bygge fremtidens sms-system

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S