”Jeg behøver ikke at bekymre mig om at monitorere interfacet og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld”

”Jeg behøver ikke at bekymre mig om at monitorere interface og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld.”

Artikel top billede

"Den store forskel på at arbejde med softwareudvikling i dag og førhen er vel, at jeg eksempelvis ikke behøver at ringe til en eller anden og spørge, hvorfor den der maskine kører på halv CPU, eller hvorfor der ikke er et link imellem to computere.

Jeg behøver heller ikke at bekymre mig om, at jeg skal monitorere det her interface og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld.

Alt det her ’janitor-arbejde’ føler jeg, at vi klarer lettere nu.

Dermed kan man fokusere på det, der er rigtig sjovt; det er at bygge med de her legoklodser, som man kalder det. Der skal selvfølgelig stadig skrives kode, der kan binde det hele sammen, men det er kun blevet lettere.

Førhen skulle der skrives rigtig mange linjers kode, og du skulle kunne håndtere et helt system på én gang.

Jeg kan huske, at da jeg var i Cybercity, snakkede vi meget om, at vi kunne fikse tingene med jern og skalere det op på den måde.

Det er ikke noget, man tænker over mere. I dag kan du jo bare sætte auto-skalering på dine services."

Henrik Loop, CTO i Blockbuster.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S