”Jeg behøver ikke at bekymre mig om at monitorere interfacet og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld”

”Jeg behøver ikke at bekymre mig om at monitorere interface og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld.”

Artikel top billede

"Den store forskel på at arbejde med softwareudvikling i dag og førhen er vel, at jeg eksempelvis ikke behøver at ringe til en eller anden og spørge, hvorfor den der maskine kører på halv CPU, eller hvorfor der ikke er et link imellem to computere.

Jeg behøver heller ikke at bekymre mig om, at jeg skal monitorere det her interface og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld.

Alt det her ’janitor-arbejde’ føler jeg, at vi klarer lettere nu.

Dermed kan man fokusere på det, der er rigtig sjovt; det er at bygge med de her legoklodser, som man kalder det. Der skal selvfølgelig stadig skrives kode, der kan binde det hele sammen, men det er kun blevet lettere.

Førhen skulle der skrives rigtig mange linjers kode, og du skulle kunne håndtere et helt system på én gang.

Jeg kan huske, at da jeg var i Cybercity, snakkede vi meget om, at vi kunne fikse tingene med jern og skalere det op på den måde.

Det er ikke noget, man tænker over mere. I dag kan du jo bare sætte auto-skalering på dine services."

Henrik Loop, CTO i Blockbuster.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network