”Jeg behøver ikke at bekymre mig om at monitorere interfacet og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld”

”Jeg behøver ikke at bekymre mig om at monitorere interface og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld.”

Artikel top billede

"Den store forskel på at arbejde med softwareudvikling i dag og førhen er vel, at jeg eksempelvis ikke behøver at ringe til en eller anden og spørge, hvorfor den der maskine kører på halv CPU, eller hvorfor der ikke er et link imellem to computere.

Jeg behøver heller ikke at bekymre mig om, at jeg skal monitorere det her interface og holde øje med, om det nu kører, som det skal, eller om disken er ved at være fuld.

Alt det her ’janitor-arbejde’ føler jeg, at vi klarer lettere nu.

Dermed kan man fokusere på det, der er rigtig sjovt; det er at bygge med de her legoklodser, som man kalder det. Der skal selvfølgelig stadig skrives kode, der kan binde det hele sammen, men det er kun blevet lettere.

Førhen skulle der skrives rigtig mange linjers kode, og du skulle kunne håndtere et helt system på én gang.

Jeg kan huske, at da jeg var i Cybercity, snakkede vi meget om, at vi kunne fikse tingene med jern og skalere det op på den måde.

Det er ikke noget, man tænker over mere. I dag kan du jo bare sætte auto-skalering på dine services."

Henrik Loop, CTO i Blockbuster.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job