It-professor sår tvivl om Sundhedsplatformen: It-systemet kan måske slet ikke levere de mål, man har i business casen

Sundhedsplatformen volder fortsat alt for mange problemer på hospitalerne, og nu stiller it-professor spørgsmål ved, om it-systemet nogensinde bliver den succes, man har budgetteret med.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Debatten om den meget omdiskuterede Sundhedsplatformen fortsætter for fuld styrke, selvom it-systemet allerede er i brug på hospitalerne i Region Hovedstaden og så småt også i Region Sjælland.

Til et møde i Ingeniørforeningen IDA i denne uge har blandt andre Jørgen P. Bansler, professor på Datalogisk Institut på Københavns Universitet, givet udtryk for, at han ikke er specielt optimistisk i forhold til Sundhedsplatformens chancer for at blive en succes.

"Det er svært at besvare spørgsmålet, om Sundhedsplatformen er fremsynet eller forfejlet, men jeg vil nok sige, at det hælder mest i retning af forfejlet. Jeg tror, at det er et projekt, som bliver svært at redde," udtaler Jørgen P. Bansler ifølge ITWatch.

Læs også: Professor undrer sig: Dumpede Region Syddanmark hele Sundhedsplatformen på grund af en bestemt formulering i en besvarelse?

Professoren forklarer, at Region Hovedstaden og Region Sjælland har det problem, at man allerede har investeret milliarder i Sundhedsplatformen, og at man - problemer eller ej - bliver nødt til nu at anvende systemet i en årrække.

Også fordi 45.000 brugere på hospitalerne allerede er blevet oplært i Sundhedsplatformen.

“Uanset hvad man gør, kommer man til at leve med systemet fem-ti år. Det vil være min påstand," siger han ifølge ITWatch.

Version2 skriver samtidig, at Jørgen P. Bansler på mødet stillede spørgsmål ved, om de mål med Sundhedsplatformen, som indgår i business casen hos regionerne, i virkeligheden er holdbare.

De handler nemlig blandt andet om effektivisering af arbejdsgange og øget patient- og medarbejdertilfredshed.

“Hvis man i regionen havde gjort sig den ulejlighed at læse nogle af de studier, man har lavet i USA, så ville man vide, at der ikke er noget videnskabeligt grundlag for de mål, man sætter op,” udtaler Jørgen P. Bansler ifølge mediet.

Læs også:

Professor undrer sig: Dumpede Region Syddanmark hele Sundhedsplatformen på grund af en bestemt formulering i en besvarelse?

Region Hovedstaden (gen)ansætter lægesekretærer efter Sundhedsplatformen: Lægerne bruger for meget tid ved computerne

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S