It-professor sår tvivl om Sundhedsplatformen: It-systemet kan måske slet ikke levere de mål, man har i business casen

Sundhedsplatformen volder fortsat alt for mange problemer på hospitalerne, og nu stiller it-professor spørgsmål ved, om it-systemet nogensinde bliver den succes, man har budgetteret med.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Debatten om den meget omdiskuterede Sundhedsplatformen fortsætter for fuld styrke, selvom it-systemet allerede er i brug på hospitalerne i Region Hovedstaden og så småt også i Region Sjælland.

Til et møde i Ingeniørforeningen IDA i denne uge har blandt andre Jørgen P. Bansler, professor på Datalogisk Institut på Københavns Universitet, givet udtryk for, at han ikke er specielt optimistisk i forhold til Sundhedsplatformens chancer for at blive en succes.

"Det er svært at besvare spørgsmålet, om Sundhedsplatformen er fremsynet eller forfejlet, men jeg vil nok sige, at det hælder mest i retning af forfejlet. Jeg tror, at det er et projekt, som bliver svært at redde," udtaler Jørgen P. Bansler ifølge ITWatch.

Læs også: Professor undrer sig: Dumpede Region Syddanmark hele Sundhedsplatformen på grund af en bestemt formulering i en besvarelse?

Professoren forklarer, at Region Hovedstaden og Region Sjælland har det problem, at man allerede har investeret milliarder i Sundhedsplatformen, og at man - problemer eller ej - bliver nødt til nu at anvende systemet i en årrække.

Også fordi 45.000 brugere på hospitalerne allerede er blevet oplært i Sundhedsplatformen.

“Uanset hvad man gør, kommer man til at leve med systemet fem-ti år. Det vil være min påstand," siger han ifølge ITWatch.

Version2 skriver samtidig, at Jørgen P. Bansler på mødet stillede spørgsmål ved, om de mål med Sundhedsplatformen, som indgår i business casen hos regionerne, i virkeligheden er holdbare.

De handler nemlig blandt andet om effektivisering af arbejdsgange og øget patient- og medarbejdertilfredshed.

“Hvis man i regionen havde gjort sig den ulejlighed at læse nogle af de studier, man har lavet i USA, så ville man vide, at der ikke er noget videnskabeligt grundlag for de mål, man sætter op,” udtaler Jørgen P. Bansler ifølge mediet.

Læs også:

Professor undrer sig: Dumpede Region Syddanmark hele Sundhedsplatformen på grund af en bestemt formulering i en besvarelse?

Region Hovedstaden (gen)ansætter lægesekretærer efter Sundhedsplatformen: Lægerne bruger for meget tid ved computerne

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S