Dataforbruget stiger hastigt på det mobile bredbånd: Danskerne bruger 5,7 GB om måneden - og kan ikke nøjes med ét abonnement

Antallet af abonnementer til det mobile bredbånd i Danmark stiger hastigt - og det samme gør brugernes dataforbrug.

Artikel top billede

4G-sendemast hos TDC. Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

De mobile bredbåndsforbindelser bliver stadig mere populære hos danskerne.

Hvert mobile bredbåndsabonnement bruger nu på seks måneder i gennemsnit 34,4 GB. Det er 5,7 GB i gennemsnit per måned, en stigning på 39,8 procent over det seneste år.

Det fremgår af Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for første halvår 2017.

Læs mere om telestatistikken: Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

Der findes nu 7,4 millioner mobile bredbåndsabonnementer i Danmark, og tallet stiger hastigt. Fra midten af 2016 til midten af 2017 er der kommet 534.000 nye abonnementer, en stigning på 7,8 procent.

Med den seneste stigning i antallet af abonnementer, er der nu 128,3 abonnementer med mobilt bredbånd per 100 indbyggere. Året før var der 119,7 mobile bredbåndsabonnementer per 100 indbyggere.

“Væksten i de mobile bredbåndsabonnementer betyder også, at 88,8 procent af de i alt 8,3 millioner mobilabonnementer i midten af 2017 har tilknyttet mobilt bredbånd eller består af et dedikeret mobilt bredbåndsabonnement,” skriver Energistyrelsen i telestatistikken.

Det fremgår også, at knap hver femte mobile bredbåndsabonnement i dag er et dedikeret dataabonnement:

“I alt er der i midten af 2017 lidt over 6 millioner standardabonnementer og tillægsdataabonnementer. Dermed er 81,8 procent af alle mobile bredbåndsabonnementer til mobiltelefoner eller tablets, mens de resterende 18,2 procent er dedikerede dataabonnementer, som eksempelvis bruges til mobilt bredbånd via USB-dongles eller indstikskort til en pc.”

Læs også: Kæmpe opgørelse over hastigheder og dækning på 4G-netværk: Her er 4G-situationen i Danmark

93,4 procent af de mobile bredbåndsabonnementer har nu adgang til LTE-nettet (4G). Det ses også i stigningen i den samlede mobile datatrafik. Den har nemlig været på knap 80.200 TB fra første halvår 2016 til første halvår 2017 - det er en stigning på 49,4 procent.

Selvom de lyder voldsomt, er det faktisk en mindre stigning end i tidligere perioder, bemærker Energistyrelsen.

“Dermed endte den mobile datatrafik på lidt over 242.000 TB i første halvår 2017. Stigningen er dermed mindre end i perioden før. Væksten fra andet halvår 2015 til andet halvår 2016, var således 84.600 TB, hvilket svarer til 68,4 procent.”

Set over flere år er der dog ingen tvivl om, at danskerne er flittige brugere af de mobile dataforbindelser.

“I første halvår 2011 var den samlede datatrafik på lidt over 10.800 TB. Datatrafikken er dermed 21-doblet efter 6 år. Det svarer til, at udviklingen tilnærmelsesvist har været eksponentiel i perioden.”

“I første halvår 2017 bruger hvert mobile bredbåndsabonnement i gennemsnit 34,4 GB, dvs. 5,7 GB i gennemsnit pr. måned. Det er en stigning på 39,8 procent i forhold til første halvår 2016, hvor hvert abonnement i gennemsnit brugte 4,1 GB per måned.”

Læs også:

Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

Kæmpe opgørelse over hastigheder og dækning på 4G-netværk: Her er 4G-situationen i Danmark

Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Fuld fart på 5G-udviklingen: Telegigant melder om markante fremskridt med 5G-netværk

Peter Mægbæk har solgt både Fullrate og Plenti til TDC: "Jeg skal prøve noget nyt, der er svært og udfordrer mig"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job