Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

Der er massiv vækst i antallet af bredbåndsforbindelser på mindst 100 Mbit/s i downstream, viser Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik. Se opgørelsen her.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Debatten om mulighederne for at få hurtigt bredbånd i alle afkroge af Danmark er bestemt ikke forbi.

På en regnsvejrsgrå decemberdag som denne, er det dog værd at glæde sig over de markante fremskidt, der trods alt er på bredbåndsfronten.

Især er det bemærkelsesværdigt, at antallet af fastnet bredbåndsabonnementer med 100 Mbit/s i downstreamhastighed er steget med 70,9 procent fra midten af 2016 til midten af 2017.

Det betyder, at 21,4 procent af bredbåndsabonnementerne i Danmark nu er på 100 Mbit/s eller mere.

Sådan lyder konklusionen i Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for første halvår 2017 (PDF).

Her kan man også læse, at der nu er 11.000 abonnementer med mindst 1 Gbit/s. Det svarer til, at 0,4 procent nu kan nyde godt af gigabithastigheder.

Her er overblikket over de markedsførte downstreamhastigheder i Danmark:

Det fremgår også af telestastistikken, at det ikke kun er downstreamhastighederne, det går fremad med.

“I samme periode er antallet af abonnementer med upstreamhastigheder på mindst 50 Mbit/s steget med 47,6 procent fra 415.000 til 613.000, hvilket har fået andelen af abonnementer med mindst 50 Mbit/s i upstream til at stige fra 16,9 procent til 24,6 procent fra midten af 2016 til året efter.”

Læs også: Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

“Den højeste vækst har bredbåndsabonnementer med mindst 100 Mbit/s i upstream haft med 173,5 procent fra midten af 2016 og et år frem, som er lig en stigning på 170.000 abonnementer. Dermed er der i midten af 2017 267.000 abonnementer med mindst 100 Mbit/s i upstream, hvilket svarer til en andel på 10,7 procent mod 4 procent i midten af 2016,” skriver Energistyrelsen.

Her er de markedsførte upstreamhastigheder i Danmark:

I telestatistikken fremgår det også, at det totale antal bredbåndsabonnementer er steget med 2,5 procent, hvilket betyder, at vi er gået fra 3.738.000 til 3.830.000 abonnementer.

“Antallet af kobberbaserede bredbåndsabonnementer er faldet med 88.000 fra midten af 2016 til midten af 2017, mens antallet af fiber- og kabel-tv-abonnementer er steget med cirka 53.000 abonnementer for hver type."

"Fiber- og kabel-tv udgør dermed nu lidt over halvdelen af de i alt 2.489.000 fastnet bredbåndsabonnementer med en andel på tilsammen 52,4 procent i midten af 2017,” lyder det fra Energistyrelsen.

Fordelingen af fastnet bredbåndsabonnementer:

Læs også:

Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Fuld fart på 5G-udviklingen: Telegigant melder om markante fremskridt med 5G-netværk

Peter Mægbæk har solgt både Fullrate og Plenti til TDC: "Jeg skal prøve noget nyt, der er svært og udfordrer mig"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos