Hollandsk telegigant på vej med hidsig opkøbsbølge: Har kig på TDC

Et strategiskifte hos hollandske Royal KPN kan indlede en opkøbsjagt rundt om i Europa. Nu rapporterer det amerikanske medie Bloomberg, at hollænderne blandt andet har danske TDC på sigtekornet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Udenfor kongerigets grænser trækker det op til en opkøbsbølge i telebranchen. 

Når en ny chef træder ind på øverste trin hos den hollandske televirksomhed Royal KPN bliver der indledt en reel opkøbsjagt på de europæiske jagtmarker. 

Det skriver Finans, der har historien fra amerikanske Bloomberg. 

Opkøbsbølgen kan efter sigende også skylle ind over Danmark, og i den ombæring har hollænderne kig på en af de helt tunge spillere i den danske telebranche nemlig TDC. 

Læs mere om TDC her: TDC Group kaprer titusindvis af nye mobilkunder med Plenti-opkøb - men telegigantens samlede resultat er i frit fald

TDC er klart et lunt opkøbsemne, men ifølge analytiker hos Sydbamk Morten Imsgaard, så er der også en portion teatertorden i udmeldingen fra den hollandske topchef. 

"Hvis man opstiller en liste med potentielle købere og opkøbsemner, så vil TDC dukke op på listen over opkøbsemner i Europa. TDC er veldrevet, og det gør det interessant."

"Men jeg har svært ved at se synergierne ved et opkøb fra Royal KPN, så det skulle ske ud fra en tanke om konsolidering, og der er også nævnt andre selskaber, så jeg tror, at man skal tage det med et gran salt," siger han til Finans.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S