Hollandsk telegigant på vej med hidsig opkøbsbølge: Har kig på TDC

Et strategiskifte hos hollandske Royal KPN kan indlede en opkøbsjagt rundt om i Europa. Nu rapporterer det amerikanske medie Bloomberg, at hollænderne blandt andet har danske TDC på sigtekornet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Udenfor kongerigets grænser trækker det op til en opkøbsbølge i telebranchen. 

Når en ny chef træder ind på øverste trin hos den hollandske televirksomhed Royal KPN bliver der indledt en reel opkøbsjagt på de europæiske jagtmarker. 

Det skriver Finans, der har historien fra amerikanske Bloomberg. 

Opkøbsbølgen kan efter sigende også skylle ind over Danmark, og i den ombæring har hollænderne kig på en af de helt tunge spillere i den danske telebranche nemlig TDC. 

Læs mere om TDC her: TDC Group kaprer titusindvis af nye mobilkunder med Plenti-opkøb - men telegigantens samlede resultat er i frit fald

TDC er klart et lunt opkøbsemne, men ifølge analytiker hos Sydbamk Morten Imsgaard, så er der også en portion teatertorden i udmeldingen fra den hollandske topchef. 

"Hvis man opstiller en liste med potentielle købere og opkøbsemner, så vil TDC dukke op på listen over opkøbsemner i Europa. TDC er veldrevet, og det gør det interessant."

"Men jeg har svært ved at se synergierne ved et opkøb fra Royal KPN, så det skulle ske ud fra en tanke om konsolidering, og der er også nævnt andre selskaber, så jeg tror, at man skal tage det med et gran salt," siger han til Finans.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub