Hollandsk telegigant på vej med hidsig opkøbsbølge: Har kig på TDC

Et strategiskifte hos hollandske Royal KPN kan indlede en opkøbsjagt rundt om i Europa. Nu rapporterer det amerikanske medie Bloomberg, at hollænderne blandt andet har danske TDC på sigtekornet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Udenfor kongerigets grænser trækker det op til en opkøbsbølge i telebranchen. 

Når en ny chef træder ind på øverste trin hos den hollandske televirksomhed Royal KPN bliver der indledt en reel opkøbsjagt på de europæiske jagtmarker. 

Det skriver Finans, der har historien fra amerikanske Bloomberg. 

Opkøbsbølgen kan efter sigende også skylle ind over Danmark, og i den ombæring har hollænderne kig på en af de helt tunge spillere i den danske telebranche nemlig TDC. 

Læs mere om TDC her: TDC Group kaprer titusindvis af nye mobilkunder med Plenti-opkøb - men telegigantens samlede resultat er i frit fald

TDC er klart et lunt opkøbsemne, men ifølge analytiker hos Sydbamk Morten Imsgaard, så er der også en portion teatertorden i udmeldingen fra den hollandske topchef. 

"Hvis man opstiller en liste med potentielle købere og opkøbsemner, så vil TDC dukke op på listen over opkøbsemner i Europa. TDC er veldrevet, og det gør det interessant."

"Men jeg har svært ved at se synergierne ved et opkøb fra Royal KPN, så det skulle ske ud fra en tanke om konsolidering, og der er også nævnt andre selskaber, så jeg tror, at man skal tage det med et gran salt," siger han til Finans.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S