Advents-quiz: Vind flotte og enkle smart-pærer fra LIFX til dit hjem - svar på tre spørgsmål

Computerworld er i julehumør. Her kommer den anden af vores i alt fire advents-quizzer. Vi stiller et sæt smarte og ultraenkle elpærer på højkant. Deltag her.

Artikel top billede

Så blev det den anden fredag i december og kun 18 dage til jul.

Computerworld er i julestemning og gavehumør, og derfor har vi strikket en lille julekonkurrence sammen.

Vi afvikler fire konkurrencer gennem december måned omkring adventssøndagene, hvor du kan vinde fire forskellige, lækre adventspakker..

Vi udtrækker en vinder blandt de korrekte besvarelser mandag, som vi efterfølgende tager direkte kontakt til.

Som udgangspunkt forsøger vi at sende alle præmier inden jul, men det er ikke muligt ved den sidste konkurrence, da den falder 22. december, og vinderen først findes anden juledag.

Deltag i konkurrencen her

Anden konkurrence: Smarte lys fra LIFX

Denne fredag udlodder vi tre “Smartpærer” fra LIFX, som alle kan styres via din smartphone med en app eller specifikt via Apples indbyggede HomeKit.

Det smarte ved LIFX-løsning sammenlignet med eksempelvis de dyrere Philips Hue er, at LIFX-pærerne ikke kræver en hub tilknyttet din router: Hver enkelt pærer tilsluttes bare dit netværk, og så er du kørende.

Vi udlover tre forskellige pærer: 1 Colour, 1 White og 1 “Day & Dusk”.

Vi har selv fået et sæt hjem til test, og det tog os knap fem minutter at sætte alle tre pærer op i hjemmet, hvorefter vi har kunne styre lysenes farver, lystoner og -styrke fra mobilen.

Pærerne kan indstilles, så de automatisk tilpasser sit lys efter dagen, så du eksempelvis ikke bliver blændet af skarpt blåt lys om aftenen og natten.

Deltag i konkurrencen her


Rigtig glædelig jul. På næste fredag afholder vi endnu en konkurrence. 

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos