Advents-quiz: Vind flotte og enkle smart-pærer fra LIFX til dit hjem - svar på tre spørgsmål

Computerworld er i julehumør. Her kommer den anden af vores i alt fire advents-quizzer. Vi stiller et sæt smarte og ultraenkle elpærer på højkant. Deltag her.

Artikel top billede

Så blev det den anden fredag i december og kun 18 dage til jul.

Computerworld er i julestemning og gavehumør, og derfor har vi strikket en lille julekonkurrence sammen.

Vi afvikler fire konkurrencer gennem december måned omkring adventssøndagene, hvor du kan vinde fire forskellige, lækre adventspakker..

Vi udtrækker en vinder blandt de korrekte besvarelser mandag, som vi efterfølgende tager direkte kontakt til.

Som udgangspunkt forsøger vi at sende alle præmier inden jul, men det er ikke muligt ved den sidste konkurrence, da den falder 22. december, og vinderen først findes anden juledag.

Deltag i konkurrencen her

Anden konkurrence: Smarte lys fra LIFX

Denne fredag udlodder vi tre “Smartpærer” fra LIFX, som alle kan styres via din smartphone med en app eller specifikt via Apples indbyggede HomeKit.

Det smarte ved LIFX-løsning sammenlignet med eksempelvis de dyrere Philips Hue er, at LIFX-pærerne ikke kræver en hub tilknyttet din router: Hver enkelt pærer tilsluttes bare dit netværk, og så er du kørende.

Vi udlover tre forskellige pærer: 1 Colour, 1 White og 1 “Day & Dusk”.

Vi har selv fået et sæt hjem til test, og det tog os knap fem minutter at sætte alle tre pærer op i hjemmet, hvorefter vi har kunne styre lysenes farver, lystoner og -styrke fra mobilen.

Pærerne kan indstilles, så de automatisk tilpasser sit lys efter dagen, så du eksempelvis ikke bliver blændet af skarpt blåt lys om aftenen og natten.

Deltag i konkurrencen her


Rigtig glædelig jul. På næste fredag afholder vi endnu en konkurrence. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job