Udviklingen af de første 5G-smartphones er i fuld gang: Nu er der godt nyt om batteritiderne

De første 5G-smartphones er allerede ved at blive udviklet, og ingeniørerne er meget opmærksomme på, at den nye netværksteknologi med meget højere hastigheder ikke må gå ud over batteritiden på smartphonen.

Artikel top billede

(Foto: Foto: StoreDot)

Der er masser af fokus på 5G i teleindustrien i disse år. Vi hører dog mest om netværksdelen og den forretningsmæssige side af 5G.

Noget mindre har der været talt om de kommende smartphones, der vil understøtte 5G.

Vi har dog tidligere her på Computerworld oplyst, at vi kan forvente at se de første 5G-smartphones på markedet allerede i 2019.

Det er selvom det faktisk ikke forventes, at de kommercielle 5G-netværk for alvor bliver en realitet før fra 2020.

Læs mere om det her: Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Nu er der så igen nyt om de kommende 5G-smartphones, og det er gode nyheder: Beskeden er nemlig, at vi ikke behøver at frygte, at 5G og de voldsomt høje datahastigheder, der skal leveres, vil gå ud over smartphones batteritid.

Det er ellers en velkendt sag, at både 3G/4G og WiFi er blandt de værste batteri-slugere på mange smartphones.

Da de første 4G-smartphones kom på markedet, var der en del udfordringer med ringe batteritider, og først med den næste generation af 4G-telefoner (og modems) blev der for alvor rettet op på det. Samme situation vil dog formentlig ikke opstå med overgangen til 5G.

Det skriver PC Magazine med henvisning til en udmelding fra Qualcomm, der producerer processorer og modems til teleindustrien.

Læs også: Kæmpe opgørelse over hastigheder og dækning på 4G-netværk: Her er 4G-situationen i Danmark

Forklaringen er, at de første 5G-modems vil være bygget til at kunne anvende 4G som udgangspunkt og så primært hoppe på 5G, når behovet for højere hastigheder og lavere latency er til stede.

Det betyder ifølge Qualcomm og PC Magazine, at 5G-radiosignalet som udgangspunkt er i hviletilstand og ikke konstant er aktivt søgende. Dermed undgår man at dræne batteriet unødigt for strøm.

Der er da heller ingen tvivl om, at det at levere gigabit-hastigheder til en 5G-smartphone naturligvis skal gøres på intelligent måde, hvor man ikke belaster enheden på andre områder i hastighedens hellige navn.

Danskerne henter masser af data

Forbruget af data over mobilnetværk er allerede steget voldsomt en række år i træk. Hvert mobile bredbåndsabonnement bruger nu på seks måneder i gennemsnit 34,4 GB. Det er 5,7 GB i gennemsnit per måned, en stigning på 39,8 procent over det seneste år.

Det fremgår af Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for første halvår 2017:

Dataforbruget stiger hastigt på det mobile bredbånd: Danskerne bruger 5,7 GB om måneden - og kan ikke nøjes med ét abonnement

Læs også:

Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

Kæmpe opgørelse over hastigheder og dækning på 4G-netværk: Her er 4G-situationen i Danmark

Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Fuld fart på 5G-udviklingen: Telegigant melder om markante fremskridt med 5G-netværk

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S