Udviklingen af de første 5G-smartphones er i fuld gang: Nu er der godt nyt om batteritiderne

De første 5G-smartphones er allerede ved at blive udviklet, og ingeniørerne er meget opmærksomme på, at den nye netværksteknologi med meget højere hastigheder ikke må gå ud over batteritiden på smartphonen.

Artikel top billede

(Foto: Foto: StoreDot)

Der er masser af fokus på 5G i teleindustrien i disse år. Vi hører dog mest om netværksdelen og den forretningsmæssige side af 5G.

Noget mindre har der været talt om de kommende smartphones, der vil understøtte 5G.

Vi har dog tidligere her på Computerworld oplyst, at vi kan forvente at se de første 5G-smartphones på markedet allerede i 2019.

Det er selvom det faktisk ikke forventes, at de kommercielle 5G-netværk for alvor bliver en realitet før fra 2020.

Læs mere om det her: Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Nu er der så igen nyt om de kommende 5G-smartphones, og det er gode nyheder: Beskeden er nemlig, at vi ikke behøver at frygte, at 5G og de voldsomt høje datahastigheder, der skal leveres, vil gå ud over smartphones batteritid.

Det er ellers en velkendt sag, at både 3G/4G og WiFi er blandt de værste batteri-slugere på mange smartphones.

Da de første 4G-smartphones kom på markedet, var der en del udfordringer med ringe batteritider, og først med den næste generation af 4G-telefoner (og modems) blev der for alvor rettet op på det. Samme situation vil dog formentlig ikke opstå med overgangen til 5G.

Det skriver PC Magazine med henvisning til en udmelding fra Qualcomm, der producerer processorer og modems til teleindustrien.

Læs også: Kæmpe opgørelse over hastigheder og dækning på 4G-netværk: Her er 4G-situationen i Danmark

Forklaringen er, at de første 5G-modems vil være bygget til at kunne anvende 4G som udgangspunkt og så primært hoppe på 5G, når behovet for højere hastigheder og lavere latency er til stede.

Det betyder ifølge Qualcomm og PC Magazine, at 5G-radiosignalet som udgangspunkt er i hviletilstand og ikke konstant er aktivt søgende. Dermed undgår man at dræne batteriet unødigt for strøm.

Der er da heller ingen tvivl om, at det at levere gigabit-hastigheder til en 5G-smartphone naturligvis skal gøres på intelligent måde, hvor man ikke belaster enheden på andre områder i hastighedens hellige navn.

Danskerne henter masser af data

Forbruget af data over mobilnetværk er allerede steget voldsomt en række år i træk. Hvert mobile bredbåndsabonnement bruger nu på seks måneder i gennemsnit 34,4 GB. Det er 5,7 GB i gennemsnit per måned, en stigning på 39,8 procent over det seneste år.

Det fremgår af Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for første halvår 2017:

Dataforbruget stiger hastigt på det mobile bredbånd: Danskerne bruger 5,7 GB om måneden - og kan ikke nøjes med ét abonnement

Læs også:

Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

Kæmpe opgørelse over hastigheder og dækning på 4G-netværk: Her er 4G-situationen i Danmark

Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Fuld fart på 5G-udviklingen: Telegigant melder om markante fremskridt med 5G-netværk

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job