TDC opruster på sikkerheden efter nytårsnedbrud: "Vi kan ikke gøre alt rigtigt hver eneste gang. Det er der ingen organisation, der kan”

TDC har ansat ny sikkerhedschef, der skal forhindre en gentagelse af sidste års nytårsnedbrud. Teleselskabet udvider med flere sikkerhedsfolk i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter det katastrofale nedbrud hos Yousee nytårsaften 2016, har TDC nu besluttet at opruste på sikkerhedsfronten.

Nedbruddet skyldtes angiveligt sabotage, og for at undgå at noget lignende skal ske igen, har TDC blandt andet ansat britiske Ray Stanton som sikkerhedschef.

Og der kommer flere til.

"Sidste år havde vi vores udfordringer. Det var meget offentligt. Jeg er kommet for at hjælpe med forbedringer, og det er en meget tydelig prioritet hos Pernille (Erenbjerg, administrerende direktør i TDC, red.). Vi får substantielt flere personer ind i TDC til at arbejde med sikkerhed til næste år og året efter," siger Ray Stanton til Jyllands-Posten.

Ray Stanton har tidligere været sikkerhedschef hos teleselskabet BT og National Grid, hvor han stod for beskyttelsen af det britiske elnet.

Det danske politi har for nylig droppet sigtelsen mod en 51-årig mand, der har været mistænkt for at stå bag nedbruddet. Sagen efterforskes stadig.

Læs også: Politiet dropper sigtelse mod 51-årig efter kæmpe nytårs-nedbrud hos YouSee

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S