TDC opruster på sikkerheden efter nytårsnedbrud: "Vi kan ikke gøre alt rigtigt hver eneste gang. Det er der ingen organisation, der kan”

TDC har ansat ny sikkerhedschef, der skal forhindre en gentagelse af sidste års nytårsnedbrud. Teleselskabet udvider med flere sikkerhedsfolk i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter det katastrofale nedbrud hos Yousee nytårsaften 2016, har TDC nu besluttet at opruste på sikkerhedsfronten.

Nedbruddet skyldtes angiveligt sabotage, og for at undgå at noget lignende skal ske igen, har TDC blandt andet ansat britiske Ray Stanton som sikkerhedschef.

Og der kommer flere til.

"Sidste år havde vi vores udfordringer. Det var meget offentligt. Jeg er kommet for at hjælpe med forbedringer, og det er en meget tydelig prioritet hos Pernille (Erenbjerg, administrerende direktør i TDC, red.). Vi får substantielt flere personer ind i TDC til at arbejde med sikkerhed til næste år og året efter," siger Ray Stanton til Jyllands-Posten.

Ray Stanton har tidligere været sikkerhedschef hos teleselskabet BT og National Grid, hvor han stod for beskyttelsen af det britiske elnet.

Det danske politi har for nylig droppet sigtelsen mod en 51-årig mand, der har været mistænkt for at stå bag nedbruddet. Sagen efterforskes stadig.

Læs også: Politiet dropper sigtelse mod 51-årig efter kæmpe nytårs-nedbrud hos YouSee

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg