Aarhusiansk hardware-succes er blandt Europas hurtigst voksende virksomheder: Nu køber kapitalfond en stor del af forretningen

Hardware-udbyderen DukaPC har stor succes med at levere it til ældre. Nu gør en investering det muligt at lancere et nyt produkt med leasing af køreklare computere.

Artikel top billede

(Foto: Rikke Olsen)

Aarhusianske DukaPC er på listen over de hurtigst voksende virksomheder i Europa, og nu har en kapitalfond fået øjnene op for hardware-succesen fra Hinnerup.

Executive Kapital køber nu 37,5 procent af aktierne i Duka, der samtidig går på markedet med et nyt produkt.

“Executive Capital har lagt vægt på, at Duka kan noget helt specielt i forhold til at løse dagligdags udfordringer for helt almindelige mennesker. Samtidig rammer Dukas forretning ned i krydsfeltet mellem service, it og abonnementsforretning, som er et af vores fokusområder” udtaler Klavs Vejlang, Leadpartner hos Executive Capital, i en pressemeddelelse.

Dukas succes bygger på at levere it-udstyr til ældre, men i en ny satsning vil virksomheden nu lease køreklare computere til forbrugersegmentet.

"For den almindelige forbruger går samfundstendensen i retning af en faldende interesse for det tekniske - computere og teknologi er noget, der bare skal virke her og nu. Det er det, Duka traditionelt har haft stor succes med at levere til primært senior-segmentet, og med vores nye produkt DukaPro målretter vi vores ydelse til det brede forbrugermarked," siger Dukas direktør Kim Gervin.

Kim Gervin fortalte tilbage i maj måned til Computerworld, at han var på jagt efter investorer for at kunne lancere Dukas produkter i udlandet.

"Jeg tror, vi har undervurderet, hvor meget det koster at etablere sig i et andet land, når man skal begynde fra bunden. Det er derfor, vi er villige til at få andre med på vognen, og ambitionen er, at det gerne skulle ske omkring fjerde kvartal i år," sagde han dengang.  

Om investeringen fra Executive Kapital betyder, at det nu bliver realiseret er uklart - Computerworld følger op på sagen.

Læs også: Dansk hardware-succes vil til udlandet - er på jagt efter investorer: "Vi har nok undervurderet, hvor meget det koster at etablere sig i et andet land"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision