Morgen-briefing: Kæmpe datalæk i Kalundborg Kommune: 50.000 filer med personnumre og administratorkoder blotlagt / Tidligere TDC-topchef er tilbage i it-branchen / Må Computerworld liveblogge fra Atea-retssagen? … afgørelse i dag

Morgen-briefing: Kæmpe datalæk i Kalundborg Kommune: 50.000 filer med personnumre og administratorkoder blotlagt / Må Computerworld liveblogge fra Atea-retssagen? … afgørelse i dag / Amerikansk centralbankchef: Bitcoin er ustabil og et yderst spekulativt aktiv / Danskernes internetforbindelser er gode nok til digital selvbetjening

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her torsdagens overblik over de vigtigste it-nyheder.

Kæmpe datalæk i Kalundborg Kommune: 50.000 filer med personnumre og administratorkoder blotlagt

Dagbladet Børsen har afsløret en kæmpemæssigt datalæk i Kalundborg Kommune, som betyder, at blandt andet tusindvis af personnumre, lønoplysninger, og administratorkoder til kommunens it-systemer har været tilgængelige for et ukendt antal personer og virksomheder.

Kommunen har ved en fejl placeret over 10.000 mapper med over 50.000 filer på en usikret server. Adgangen til filerne, der blandt andet også indeholder en oversigt over kommunens komplette it-infrastruktur med tilhørende brugernavne og adgangskoder, er nu stoppet, og kommunen arbejder på at få overblik over, hvor mange der har haft adgang til filerne.

Må Computerworld liveblogge fra Atea-retssagen? … afgørelse i dag

Klokken 10 her til formiddag afgør Retten i Glostrup, hvorvidt forsvarerne skal have medhold i deres ønske om at forbyde Computerworlds liveblog om Ateasagen.

Forsvarerne mener, at vidner, der ikke har adgang til retslokalet, kan blive påvirket af den detaljerede gennemgang af sagen på livebloggen, der dermed kan påvirke sagens gang.

Følg afgørelsen i vores liveblog fra sagen her på Computerworld.

Amerikansk centralbankchef: Bitcoin er ustabil og et yderst spekulativt aktiv

Den afgående amerikanske centralbankchef Janet Yellen kalder Bitcoin for et “yderst spekulativt aktiv”, som er ustabilt og spiller en meget lille rolle i betalingssystemet, og som heller ikke er nogen trussel mod det finansielle system. Det skriver Børsen.

Yellen, der afløses på posten til februar, præsenterede i går aftes dansk tid den femte amerikanske renteforhøjelse på to år. På et efterfølgende pressemøde sagde hun også, at centralbanken ikke spiller nogen regulerende rolle i forhold til bitcoin andet end at sikre, at bankerne er forsigtige, skriver Børsen.

Danskernes internetforbindelser er gode nok til digital selvbetjening

Danskernes netforbindelser har rigelig kapacitet til at bruge de offentlige selvbetjeningsløsninger, viser en rapport i følger Berligske Business. Så længe, man har adgang til tre megabit/s i både up- og download, er der ingen problemer, og det kan man i følge rapporten få i stort set hele landet via mobilnetværket.

Ser man på det kablede net, har 99 procent af de danske husstande en tilstrækkelig forbindelse til at dække behovet.

Rapporten, der er udarbejdet af PA Consulting Group, viser, at behovet i 2020 vil være vokset til fem megabit/s, og det kan 84 procent af husstandende allerde klare med kablede forbindelser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS