Morgen-briefing: Kæmpe datalæk i Kalundborg Kommune: 50.000 filer med personnumre og administratorkoder blotlagt / Tidligere TDC-topchef er tilbage i it-branchen / Må Computerworld liveblogge fra Atea-retssagen? … afgørelse i dag

Morgen-briefing: Kæmpe datalæk i Kalundborg Kommune: 50.000 filer med personnumre og administratorkoder blotlagt / Må Computerworld liveblogge fra Atea-retssagen? … afgørelse i dag / Amerikansk centralbankchef: Bitcoin er ustabil og et yderst spekulativt aktiv / Danskernes internetforbindelser er gode nok til digital selvbetjening

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her torsdagens overblik over de vigtigste it-nyheder.

Kæmpe datalæk i Kalundborg Kommune: 50.000 filer med personnumre og administratorkoder blotlagt

Dagbladet Børsen har afsløret en kæmpemæssigt datalæk i Kalundborg Kommune, som betyder, at blandt andet tusindvis af personnumre, lønoplysninger, og administratorkoder til kommunens it-systemer har været tilgængelige for et ukendt antal personer og virksomheder.

Kommunen har ved en fejl placeret over 10.000 mapper med over 50.000 filer på en usikret server. Adgangen til filerne, der blandt andet også indeholder en oversigt over kommunens komplette it-infrastruktur med tilhørende brugernavne og adgangskoder, er nu stoppet, og kommunen arbejder på at få overblik over, hvor mange der har haft adgang til filerne.

Må Computerworld liveblogge fra Atea-retssagen? … afgørelse i dag

Klokken 10 her til formiddag afgør Retten i Glostrup, hvorvidt forsvarerne skal have medhold i deres ønske om at forbyde Computerworlds liveblog om Ateasagen.

Forsvarerne mener, at vidner, der ikke har adgang til retslokalet, kan blive påvirket af den detaljerede gennemgang af sagen på livebloggen, der dermed kan påvirke sagens gang.

Følg afgørelsen i vores liveblog fra sagen her på Computerworld.

Amerikansk centralbankchef: Bitcoin er ustabil og et yderst spekulativt aktiv

Den afgående amerikanske centralbankchef Janet Yellen kalder Bitcoin for et “yderst spekulativt aktiv”, som er ustabilt og spiller en meget lille rolle i betalingssystemet, og som heller ikke er nogen trussel mod det finansielle system. Det skriver Børsen.

Yellen, der afløses på posten til februar, præsenterede i går aftes dansk tid den femte amerikanske renteforhøjelse på to år. På et efterfølgende pressemøde sagde hun også, at centralbanken ikke spiller nogen regulerende rolle i forhold til bitcoin andet end at sikre, at bankerne er forsigtige, skriver Børsen.

Danskernes internetforbindelser er gode nok til digital selvbetjening

Danskernes netforbindelser har rigelig kapacitet til at bruge de offentlige selvbetjeningsløsninger, viser en rapport i følger Berligske Business. Så længe, man har adgang til tre megabit/s i både up- og download, er der ingen problemer, og det kan man i følge rapporten få i stort set hele landet via mobilnetværket.

Ser man på det kablede net, har 99 procent af de danske husstande en tilstrækkelig forbindelse til at dække behovet.

Rapporten, der er udarbejdet af PA Consulting Group, viser, at behovet i 2020 vil være vokset til fem megabit/s, og det kan 84 procent af husstandende allerde klare med kablede forbindelser.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S