Advents-quiz: Vind den fede OnePlus 5T Star Wars Limited Edition

Advents-quiz: Vind en lækker OnePlus 5T i den særlige Star Wars Limited Edition. Deltag i den tredje af Computerworlds i alt fire advents-quizzer her. Vi trækker vinderen mandag.

Artikel top billede

Computerworld er klar med den tredje af i alt fjerde advents-quizzer. 

Denne gang stiller vi en lækker OnePlus 5T i den særlige Star Wars Limited Edition på højkant.

Vi trækker vinderen mandag eftermiddag. Vi tager direkte kontakt til vinderen.

Som udgangspunkt forsøger vi at sende alle præmier inden jul, men det er ikke muligt ved den sidste konkurrence, da konkurrencen falder 22. december, og vinderen først findes anden juledag. 

Konkurrencebetingelse: Alle kan deltage, men kun én gang. Ved flere svar forbeholder Computerworld sig ret til at udelukke deltagere. Vinderne får direkte besked, der kommer derfor ikke yderligere beskeder på Computerworld.dk.

OnePlus 5T Star Wars Limited Edition

Denne fredag udlover vi den særlige OnePlus 5T Star Wars Limited Edition, der netop er kommet på gaden i Danmark i forbindelse med OnePlus' fire års fødselsdag samt præmieren på den nye Star Wars: The Last Jedi-film. 

Det er en særlig Star Wars-version af den allerede populære og anmelderroste One Plus 5T-telefon, der er udstyret med en flot fullHD-OLED skærm i 2:1 format og den hurtige Snapdragon 835-processor samt hele 8 GB hukommelse og 128 GB lagerplads.

Deltag i julekonkurrencen her

Det særlige ved Star Wars-versionen her er den særlige hvide bagside i, hvad OnePlus kalder "Sand Stone."

Til de af jer, der kan huske tiden før, at Lenovo opkøbte IBM's pc-afdeling, så føles bagsiden som overfalden på en Thinkpad-computer. 

Den ligger derfor rigtig godt i hånden, nærmest lidt blød, og knapper og strift står flot i den røde farve, der er inspireret af en af de planeter, som vores helte besøger i den seneste Star Wars film, The Last Jedi, der netop har fået premiere i biografer landet over.

Ønsker du at deltage i konkurrencen om en OnePlus 5T Star Wars Limited Edition til en værdi af 4.499 kroner, skal du følge linket herunder. 

Konkurrencen slutter mandag den 18 december klokken 12.30.

Hvis du ender med at vinde smartphonen - eller hvis du ender med selv at købe den - så tjek lige indpakningen grundigt igennem.

Der er et helt særlig "easter-egg," der involverer telefonen og indpakningen, som du ikke må gå glip af.

Glædelig jul.

Deltag i julekonkurrencen her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job