Systematic runder en milliard i omsætning: Særlig udlandet trækker væksten

Aarhus absolutte it-darling Systematic sætter punktum for året med en omsætning, der for første gang runder en milliard kroner. Det viser årsregnskabet. Direktøren virker tilfreds.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

Udenlandsk interesse trækker for første gang omsætningen over en milliard kroner hos Systematic. 

Med en omsætning for året på 1,1 milliarder kroner fordobler virksomheden nærmest sin omsætning, der sidste år lå på 685 millioner kroner. 

Det viser årsregnskabet for virksomheden, der netop er offentliggjort. 

Det forklarer topchef Michael Holm. 

”Vi har haft et fantastisk og helt ekstraordinært godt år, ikke mindst på grund af kontrakten til den amerikanske hær med vores SitaWare kommando og kontrol produkt," siger han og fortsætter:

"Med en ordre på over en milliard danske kroner sætter den sit præg på årsregnskabet, og da vi samtidig oplever en stigende både national og international interesse for it-løsninger til sundhedsområdet, må vi sige, at resultaterne for året i den grad har oversteget vores forventninger.”

International interesse

Hos Systematic er det primært udlandet, der trækker væksten. Som Michael Holm påpeger, så har blandt andet en stor ordre til det amerikanske militær spillet en afgørende rolle for året.

Læs mere om det her: 

Aarhusianske Systematic scorer gigantordre til halvanden milliarder kroner: "Vi bliver verdens største leverandør af denne type systemer"

"Ligeledes har international ekspansion været et fokusområde for os, og 62 procent af vores omsætning er nu til udlandet," siger Michael Holm. 

Topchefen kan da også notere sig en pæn fremgang i bunden af regnskabet. Virksomhedens overskud før skat lander i 2017 på 375 millioner kroner, hvilket er en voldsom fremgang fra sidste år, hvor der "kun" var 73 millioner kroner at spotte på den post. 

Læs mere om Systematic her: 

Her er Danmarks bedste it-sikkerhedsfirma: Symantec stikker af fra alle andre ... men er det en engangsforestilling?

Systematic-direktør: Tre problematiske it-projekter bør udelukke it-leverandører fra yderligere udbud

Systematic og Region Syddanmark skjuler detaljer om milliard-udbud: Her er papirerne offentligheden ikke må se

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos