Næsten 1.000 domæner beslaglagt i 2017: I dag bliver det sværere for udlændinge at registrere .dk-domæner

DK-Hostmaster skærper kontrollen med identiteten på udlændinge, der vil registrere et .dk-domæne. Det skal styrke bekæmpelsen af svindel og falske online-butikker i Danmark.

Artikel top billede

Fra i dag bliver det sværere for udenlandske kriminelle at bruge danske domæner til falske webshops og andre former for internetsvindel.

DK-Hostmaster indfører nemlig skærpet identitetskontrol på alle udlændinge, der ønsker at registrere et -dk-domæne.

”Vi indfører den skærpede identitetskontrol for at sikre, at den danske .dk-zone er så fri for misbrug som muligt. Vi vurderer løbende, om der er brug for tiltag fra vores side, der kan forbedre den danske del af internettet. Med dette tiltag forventer vi, at antallet af beslaglagte .dk-domæner fremover vil falde,” siger Jakob Bring Truelsen, administrerende direktør i DK Hostmaster, i en pressemeddelelse.

I november måned blev det obligatorisk for danske kunder, der ønsker et .dk-domæne, at registrere sig med NemID, og samlet set skal det nedbringe risikoen for at blive snydt på danske hjemmesider.

Dansk politi har indtil videre beslaglagt 992 .dk-domæner i 2017, hvoraf langt de fleste tilhører personer i udlandet.

DK-Hostmaster vil fra sag til sag tage stilling til, hvilke former for identifikation, udenlandske registranter skal fremvise.

Læs også: Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks