Næsten 1.000 domæner beslaglagt i 2017: I dag bliver det sværere for udlændinge at registrere .dk-domæner

DK-Hostmaster skærper kontrollen med identiteten på udlændinge, der vil registrere et .dk-domæne. Det skal styrke bekæmpelsen af svindel og falske online-butikker i Danmark.

Artikel top billede

Fra i dag bliver det sværere for udenlandske kriminelle at bruge danske domæner til falske webshops og andre former for internetsvindel.

DK-Hostmaster indfører nemlig skærpet identitetskontrol på alle udlændinge, der ønsker at registrere et -dk-domæne.

”Vi indfører den skærpede identitetskontrol for at sikre, at den danske .dk-zone er så fri for misbrug som muligt. Vi vurderer løbende, om der er brug for tiltag fra vores side, der kan forbedre den danske del af internettet. Med dette tiltag forventer vi, at antallet af beslaglagte .dk-domæner fremover vil falde,” siger Jakob Bring Truelsen, administrerende direktør i DK Hostmaster, i en pressemeddelelse.

I november måned blev det obligatorisk for danske kunder, der ønsker et .dk-domæne, at registrere sig med NemID, og samlet set skal det nedbringe risikoen for at blive snydt på danske hjemmesider.

Dansk politi har indtil videre beslaglagt 992 .dk-domæner i 2017, hvoraf langt de fleste tilhører personer i udlandet.

DK-Hostmaster vil fra sag til sag tage stilling til, hvilke former for identifikation, udenlandske registranter skal fremvise.

Læs også: Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks