Næsten 1.000 domæner beslaglagt i 2017: I dag bliver det sværere for udlændinge at registrere .dk-domæner

DK-Hostmaster skærper kontrollen med identiteten på udlændinge, der vil registrere et .dk-domæne. Det skal styrke bekæmpelsen af svindel og falske online-butikker i Danmark.

Artikel top billede

Fra i dag bliver det sværere for udenlandske kriminelle at bruge danske domæner til falske webshops og andre former for internetsvindel.

DK-Hostmaster indfører nemlig skærpet identitetskontrol på alle udlændinge, der ønsker at registrere et -dk-domæne.

”Vi indfører den skærpede identitetskontrol for at sikre, at den danske .dk-zone er så fri for misbrug som muligt. Vi vurderer løbende, om der er brug for tiltag fra vores side, der kan forbedre den danske del af internettet. Med dette tiltag forventer vi, at antallet af beslaglagte .dk-domæner fremover vil falde,” siger Jakob Bring Truelsen, administrerende direktør i DK Hostmaster, i en pressemeddelelse.

I november måned blev det obligatorisk for danske kunder, der ønsker et .dk-domæne, at registrere sig med NemID, og samlet set skal det nedbringe risikoen for at blive snydt på danske hjemmesider.

Dansk politi har indtil videre beslaglagt 992 .dk-domæner i 2017, hvoraf langt de fleste tilhører personer i udlandet.

DK-Hostmaster vil fra sag til sag tage stilling til, hvilke former for identifikation, udenlandske registranter skal fremvise.

Læs også: Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job