Næsten 1.000 domæner beslaglagt i 2017: I dag bliver det sværere for udlændinge at registrere .dk-domæner

DK-Hostmaster skærper kontrollen med identiteten på udlændinge, der vil registrere et .dk-domæne. Det skal styrke bekæmpelsen af svindel og falske online-butikker i Danmark.

Artikel top billede

Fra i dag bliver det sværere for udenlandske kriminelle at bruge danske domæner til falske webshops og andre former for internetsvindel.

DK-Hostmaster indfører nemlig skærpet identitetskontrol på alle udlændinge, der ønsker at registrere et -dk-domæne.

”Vi indfører den skærpede identitetskontrol for at sikre, at den danske .dk-zone er så fri for misbrug som muligt. Vi vurderer løbende, om der er brug for tiltag fra vores side, der kan forbedre den danske del af internettet. Med dette tiltag forventer vi, at antallet af beslaglagte .dk-domæner fremover vil falde,” siger Jakob Bring Truelsen, administrerende direktør i DK Hostmaster, i en pressemeddelelse.

I november måned blev det obligatorisk for danske kunder, der ønsker et .dk-domæne, at registrere sig med NemID, og samlet set skal det nedbringe risikoen for at blive snydt på danske hjemmesider.

Dansk politi har indtil videre beslaglagt 992 .dk-domæner i 2017, hvoraf langt de fleste tilhører personer i udlandet.

DK-Hostmaster vil fra sag til sag tage stilling til, hvilke former for identifikation, udenlandske registranter skal fremvise.

Læs også: Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job