Næsten 1.000 domæner beslaglagt i 2017: I dag bliver det sværere for udlændinge at registrere .dk-domæner

DK-Hostmaster skærper kontrollen med identiteten på udlændinge, der vil registrere et .dk-domæne. Det skal styrke bekæmpelsen af svindel og falske online-butikker i Danmark.

Artikel top billede

Fra i dag bliver det sværere for udenlandske kriminelle at bruge danske domæner til falske webshops og andre former for internetsvindel.

DK-Hostmaster indfører nemlig skærpet identitetskontrol på alle udlændinge, der ønsker at registrere et -dk-domæne.

”Vi indfører den skærpede identitetskontrol for at sikre, at den danske .dk-zone er så fri for misbrug som muligt. Vi vurderer løbende, om der er brug for tiltag fra vores side, der kan forbedre den danske del af internettet. Med dette tiltag forventer vi, at antallet af beslaglagte .dk-domæner fremover vil falde,” siger Jakob Bring Truelsen, administrerende direktør i DK Hostmaster, i en pressemeddelelse.

I november måned blev det obligatorisk for danske kunder, der ønsker et .dk-domæne, at registrere sig med NemID, og samlet set skal det nedbringe risikoen for at blive snydt på danske hjemmesider.

Dansk politi har indtil videre beslaglagt 992 .dk-domæner i 2017, hvoraf langt de fleste tilhører personer i udlandet.

DK-Hostmaster vil fra sag til sag tage stilling til, hvilke former for identifikation, udenlandske registranter skal fremvise.

Læs også: Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S