Ny web-crawler jagter danske fupdomæner: 3.000 danske webshops meldt til politiet

En ny web-crawler har sørget for, at 3000 danske svindel-domæner nu kan efterforskes af bagmandspolitiet.

Artikel top billede

Falske webshops er blevet en populær form for internetsvindel, og udenlandske kriminelle er ivrige efter at registrere .dk-domæner, der hvert år bruges til at bedrage et stort antal danskere.

Derfor har e-mærket og Det Kriminalpræventive Råd udviklet en ny web-crawler, der gennemtrawler internettet for for de falske butikker.

Crawleren er tilsyneladende effektiv, og derfor har e-mærket nu fundet frem til 3.000 danske domæner, der bruges til svindel. Listen er overdraget til Bagmandspolitiet.

“Materialet vi har fået overleveret viser tydeligt, hvor vigtigt det er med en indsats på dette område, og hvor vigtigt et værktøj det kan være for at stoppe den her enorme snyd, der er med danske domæner i dag. Derfor er vi også rigtig godt tilfredse med at få materiale af denne kvalitet i vores hænder, da vi nu med meget stor sikkerhed kan få beslaglagt over 3.000 falske webshops," udtaler specialkonsulent Henrik Vestergaard fra Bagmandspolitiet i en pressemeddelelse.

Sidste år udleverede DK-Hostmaster, der administrerer .dk, 1.129 svindeldomæner til politiet med henblik på beslaglæggelse.

Læs også: Danske domæner bliver sværere at registrere efter omfattende svindel: "Nødvendigt at rykke i retning af mere regulering"

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S