Myndigheder kaster sig over brugerdata fra Facebook: 21 procent flere henvendelser på et halvt år

Politiet er i stigende grad interesseret i at få udleveret brugerdata fra Facebook. Antallet af henvendelser er steget gevaldigt i 2017.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Myndighederne er vilde med Facebook.

I hvert fald er myndighedernes interesse Facebook-brugeres data steget markant i første halvår af 2017, hvor politi og andre myndigheder har bedt om at få udleveret brugeroplysninger 78.890 gange.

Det er en stigning på 21 procent i forhold til de seks foregående måneder, hvor Facebook modtog 64.279 anmodninger om brugerdata.

I Danmark har myndighederne i første halvdel af 2017 henvendt sig 35 gange for at få udleveret oplysninger om 37 brugere. Der blev udleveret data i 51 procent af tilfældene.

Facebook udgiver - ligesom mange af de andre teknologi-giganter - en såkaldt transparency report to gange om året, og det er her, man kan følge med i, hvor mange gange myndighederne beder om brugerdata.

Du kan finde den seneste udgave af Facebooks rapport her.

Læs også: Dansk politi har krævet data om 58 danske brugere fra Microsoft

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen