På trapperne: EU afgør onsdag Ubers europæiske skæbne: Er det et taxi-selskab eller en digital app?

Er Uber en app eller en taxitjeneste? Det skal EU-domstolen tage stilling til onsdag.

Artikel top billede

I morgen falder der dom i en vigtig og længe ventet EU-sag, der kan få stor betydning for Ubers fremtid på det europæiske marked. 

I sagen skal EU-domstolen tage stilling til om Uber skal defineres som en digital platform eller som en taxi-tjeneste.

Uber hævder selv, at virksomheden blot er en digital app, der sætter selvstændige chauffører og forbrugere i forbindelse med hinanden.  Ubers kritikerer argumenterer derimod for, at tjenesten blot er en traditionel taxivirksomhed. 

Omfattet af regler om fri bevægelighed? 

Udfaldet af dommen kan få afgørende betydning, fordi onlinetjenester er omfattet af EU’s regler om fri bevæglighed for  varer og tjenesteydelser.

Med andre ord er onlinetjenester beskyttet mod unødvendige reguleringer og protektionisme fra de enkelte medlemslande, mens taxitjenester derimod frit kan reguleres af de enkelte medlemslande.

Det amerikanske medie Bloomberg påpeger, at et nederlag til Uber kan medføre, at en række medlemslande vil indføre endnu hårdere reguleringer af Uber.

I en udtalelse til en række udenlandske medier forsøger Uber dog at nedtone retssagens betydning.

”Dommen vil i ikke få nogen betydning i de fleste medlemslande, hvor vi allerede opererer indenfor transport-lovenes rammer,” lyder det i en udtalelse fra Uber, der er sendt til en række medier.

Uber-kritisk forening kræver straffesag

Udsigten til et nederlag til Uber får den Uber-kritiske interesseorganisation for danske taxichauffører til at vejre morgenluft.

I en pressemeddelese oplyser foreningen, at den i tilfælde af et nederlag til Uber vil stille krav om, at Københavns Politi rejser en straffesag mod Uber for at have drevet taxi-bestillingskontor uden tilladelse. 

Foreningen vurderer derimod, at en sejr til Uber vil betyde, at de europæiske gader og stræder vil ligge åbne for Uber, der ellers gennem den seneste tid har oplevet en række nederlag i Europa.

Ubers ramt af nederlag på stribe

Sidste år valgte Uber at trække sig fra det danske marked, fordi tjenesten vurderer at den nye danske taxilov ”vil umuliggøre den fortsatte drift af tjenesten”.

Derudover har transportmyndighederne i den engelske hovedstad London tidligere på året valgt ikke at forlænge Ubers tilladelse til at operere i byen.

Det skete blandt andet med den begrundelse, at Uber ikke har levet op til sit ansvar for at gennemføre baggrundstjek af chaufførerne. Uber har dog valgt at anke afgørelsen, og det ventes, at der i den engelske først vil falde en endelig afgørelse i løbet af foråret.

Læs også: 
Trods forbud: Uber bliver ved med at køre i London i mange måneder endnu

Anklager Uber for udspekuleret strategi i retten: Satser på spam og forhaling

Læses lige nu

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S