Bitcoin-guldregn får virksomheder til at skifte navn på stribe: En kinesisk te-virksomhed hedder nu Blockchain Group

En lang række selskaber skifter i øjeblikket navn for at få del af bitcoin- og blockchain-hypen. Eksempelvis kalder en kinesisk te-virksomhed sig nu for Blockchain Group.

Artikel top billede

Her på Computerworld har vi tidligere fortalt, hvordan virksomheder, der ønsker at virke innovative, kaster om sig med begreber som kunstig intelligens og machine learning, når de aflægger regnskab.

Nu er turen tilsyneladende kommet til begreber som bitcoin, blockchain og kryptvalutaer, skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Ifølge Bloomberg har en stribe af små selskaber, der er registreret på mindre børser, nu fået nye navne, der antyder, at de arbejder med fintech og mere specifikt kryptovalutaer og blockchain-teknologi.

Det sker tilsyneladende i et håb om, at investorer rundt omkring i verden køber selskabets aktier i forventning om at få del i den aktuelle bitcoin-guldregn. 

Læs også: Her er det buzzword som alle topledere i øjeblikket kaster om sig med

Te-virksomhed hedder nu Blockchain Group

Bloomberg nævner eksempelvis det kinesiske selskab Blockchain GroupCo Ltd, der sælger kinesisk te og tidligere hed Ping Shan Tea Group Limited, men i 2016 meddelte virksomheden, at den skiftede navn og strategi.

Et andet selskab er Leeta Gold Corp, der har skiftet navn til Hive Blockchain Technologies og biotech-selskabet Biopix Inc, der nu hedder Riot Blockchain.

Og så sent som i onsdags meddelte møbelproducenten Nova LifeStyle Inc, at den havde oprettet en særlig afdeling med navnet ”I Design Blockchain Technologiy Inc,” hvilket straks fik virksomhedens aktie til at stige.

Bloomberg fremhæver desuden selskabet LongFinCorp, der tilsyneladende kaster om sig med buzzwords og nu er begyndt at beskrive sig som ”et amerikanske fintech-selskab, der er drevet af kunstig intelligens og machine learning.”

Trods flere sarkastiske kommentarer fra mediernes side insisterer virksomhedens direktør, Venkat Meenavalli, dog ifølge Bloomberg på, at det blot er pressen, som ikke forstår, hvad selskabet laver.

Læs også:
Den mystiske opfinder af bitcoin kan være verdens 83. rigeste person - og ingen ved, hvem opfinderen er

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse