Microsofts plan virker: Så mange Windows-computere har nu den nyeste version af Windows 10

Microsoft kalder Windows 10 “Windows-as-a-service” med hurtige, uundgåelige opdateringer, og den strategi ser ud til at virke.

Artikel top billede

Med Windows 10 skulle det være slut med uopdaterede maskiner verden over, og det ser ud til, at planen fungerer.

Ifølge selskabet ADduplex, et reklamenetværk for Windows-apps, udsender hver måned en oversigt over, hvilke versioner af Windows folk rent faktisk bruger baseret på data fra 5.000 Windows 10-apps i Microsofts app-butik.

Og de seneste tal viser, at udrulningen af den seneste opdatering til Windows 10, den såkaldte Fall Creators Update, fra oktober har god medvind.

Det skriver blandt andet Windows-bloggeren Paul Thurrott.

I hvert fald bliver knap 53 procent af alle Windows 10-maskiner nu styret af den seneste version af Windows 10. Til sammenligning var det i november kun 20 procent af alle Windows 10-maskiner, der havde den nye Fall-version.

I Europa og USA er udbredelsen helt oppe på 60 procent med Danmark i den absolutte front med hele 68 procent Fall Creators Update-computere.

Oversigten viser også, at det er HP, Lenovo og Asus, der er hurtigst til at få opdateret sine computere med drivere, der passer til den nye Windows 10-version (så opdateringen kan sendes ud til forbrugerne).

Det er gode nyheder for Microsoft, at opdateringsgraden for Windows 10 med sit Windows-as-a-service-identitet er så høj.

Windows 10 ligger i dag på cirka 40 procent af alle Windows-computere ifølge Statcounter med Windows 7 lige over på 42 procent.

Der er stadig knap 3,5 procent XP-maskiner derude endnu.

Til foråret forventes Microsoft at annoncere den næste store opdatering til Windows 10 med kodenavnet Redstone 4. Her vil der blandt andet komme nye funktioner som Timeline og måske også de spændende faner kaldet "sets".

Det kan du læse mere om her: Ny smart funktion på vej til Windows 10: Saml alle dine programmer som faner i ét vindue

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS