Rettelse til sikkerhedshul i processorer skaber problemer: Kan koste op mod 30 procent af ydeevnen på din computer

Patches til at lukke alvorlige sikkerhedshuller i blandt andet Intel-processorer kan koste op imod 30 procent af visse computeres ydeevne.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

Teknologiens verden rystes i øjeblikket, efter at Googles Project Zero-afdeling sammen med flere universiteter og sikkerhedsselskaber har udgivet detaljer omkring to meget alvorlige sikkerhedsfejl i blandt andet Intels processorer i computere helt tilbage til 1995.

Det kan du læse mere om her :Alvorligt sikkerhedshul fundet i processorer fra Intel, ARM og AMD - milliarder af enheder kan være ramt

Sårbarhederne, der har fået navnene Spectre og Meltdown, har fremtvunget en omskrivning af kernel-koden i Windows og Linux, men de omskrivninger, en gruppe af større patches, vil påvirke din computers ydeevne.

Sårbarheden betyder, at ondsindede programmer kan tilgå hukommelse og information, der ellers kun kan tilgås af styresystemet. Derudover tillader en anden opdaget sårbarhed, at man kan tilgå ellers fejlfrie programmers data. 

Løsningen, som allerede har ramt Linux-computere i form af patches, har dog vist sig at sænke en computers ydeevne med op til 30 procent alt efter, hvilken processor du har, og hvilken type program du benytter.

Også Windows 10-opdateringer er på vej, og det er endnu uvist, hvor stor effekten på ydeevnen opdateringerne vil have. 

Intel fortæller dog til PCworld.com, at den almindelige bruger ikke vil føle en neddrosling af ydeevnen. De fleste forbruger- og kontorrelaterede opgaver vil kun opleve et fald på 0 til 2 procent ifølge Intel, hvorimod særligt virtualisering kan blive ramt med op til 30 procent svagere ydeevne.

Pcworld.com testede også et par spil på en opdateret Linux-maskine, og man oplevede ingen fald i billeder i sekundet (fps), hvilket ikke tyder på et fald i ydeevnen.

Læs også: Alvorlige sårbarheder rammer alle nyere Intel-processorer: Se her, om du er ramt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S