Amazon-ejer er nu den rigeste person nogensinde i verdenshistorien

Amazon-aktien buldrer i vejret. I dag er Jeff Bezos verdenhistoriens rigeste person nogensinde. Microsofts Bill Gates kunne dog stadig være rigere, hvis ikke han havde foræret milliarder af kroner væk.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

Amazons stifter, hovedejer og administrerende direktør, Jeff Bezos, har i den grad vind i sejlene.

Amazon er på alles læber i disse år i rigtigt mange brancher, der ser Amazon som en hovedudfordrer.

Det gælder både i cloudverdenen, hvor Amazon Web Services i rå volumen er størst i verden og udfordrer de andre giganter som Google og Microsoft.

Det kan du læse mere om her: Historien om Amazon Web Services og den hemmelige kode, der har ændret alt: Sådan vandt AWS verdensherredømmet

Og det gælder i (e)-handlen, hvor Amazon buldrer frem med sin direkte kontakt til hundredevis af millioner af slutbrugere, som millioner af leverandører gerne vil have fat i.

Ovenikøbet høster Amazon store mængder vigtig data ned om disse brugere, som selskabet er i stand til at kværne og omforme til nyttig information.

Udviklingen er noget, som markederne forlængst har fået øjnene op for: Amazons aktiekurs arbejder sig støt i vejret. Og det gør Jeff Bezos rigere og rigere.

Steget 56 procent

I 2017 steg Amazons aktiekurs hele 56 procent. Alene siden nytår er den steget syv procent.

Det betyder, at Jeff Bezos i dag sidder på en formue på gigantiske 656 milliarder kroner - 105,1 milliarder dollar.

Så stor en formue har ingen person nogensinde tidligere ligget inde med, skriver CNN.

Jeff Bezos’ formue består i sin hovedbestanddel af 78,9 millioner Amazon-aktier. Hver af dem er i dag omkring 1.252 dollar (altså 7.800 kroner) hver.

Amazon-stifteren har i de seneste måneder ligget nogenlunde side om side med Microsofts Bill Gates i positionen som verdens rigeste.

Men nu har han altså lagt afstand til Microsoft-rigmanden, som ifølge CNN ligger inde med en formue på omkring 93 milliarder dollar. Det svarer til 580 milliarder kroner.

Ifølge Forbes rundede Bill Gates’ formue faktisk kortvarigt de 100 milliarder dollar i april 1999 kort før dotcom-boblen fik alting til at eksplodere.

Foræret penge væk

Gates har siddet på tronen i årevis, men har i de senere år arbejdet fuld tid på at give sine penge væk via sin velgørende fond, The Bill & Melissa Gates Foundation.

Havde Bill Gates ikke foræret en stor del af sin formue væk, ville han i dag ifølge Bloomberg være verdenshistoriens rigeste person.

Ifølge Bloomberg har han indtil videre doneret, hvad der svarer til 700 millioner Microsoft-aktier. De har med dagens aktiekurs en samlet værdi på 61,8 milliarder kroner - 385 milliarder kroner.

Hertil kommer, at han har foræret 2,9 milliarder dollar - 18 milliarder kroner - i kontanter værk.

Havde han beholdt sine penge, ville det betyde, at han ville have været god for mere end 150 milliarder dollar - 936 milliarder kroner - hedder det.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S