Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Microsoft erkender, at selskabets patches til at lukke for Meltdown og Spectre-sårbarhederne påvirker ydeevnen på din computer negativt. Men du bør dog alligevel patche.

Artikel top billede

Microsoft erkender tirsdag aften dansk tid, at pc’er med ældre versioner af Windows eller endda bare ældre typer Intel-processorer vil opleve en mærkbar påvirkning af computerens ydeevne på grund af Microsofts Spectre/Meltdown-patch.

I denne blogpost fortæller Microsoft mere om, hvad Spectre og Meltdown betyder, og hvad faren er ved de to sårbarheder.

Blandt andet skriver Microsofts Windows-chef, Terry Myerson, at det eksempelvis er muligt at bryde ind i din computers filer via ondsindet JavaScript eksekveret i en browser på grund af en af disse sårbarheder.

Måske mere jordnært fortæller Terry Myerson også, hvilken effekt Windows-opdateringerne vil have på din computer.

Og det er ikke gode nyheder.

Læs også: Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

Langsommere Windows 7 og 8

Det er hovedsageligt en af to Spectre-patches, der vil påvirke din maskines ydeevne, og særligt hvis du har en ældre computer.

Her er, hvad Microsoft selv skriver (oversat til dansk):

- Computere med Windows 10 på en nyere processor (2016+ Skylake, Kaby Lake eller nyere): Benchmarks viser en-cifret procentvis reduktion i ydeevne, men Microsoft forventer ikke, at almindelige forbrugere vil opleve det, da forskellen måles i millisekunder.

- Computere med Windows 10 på en ældre processor (2015- med Haswell eller ældre CPU’er): Nogle benchmarks viser mere betydelig forskel i ydeevnen, og Microsoft forventer, at nogle brugere vil opleve en generel reduktion i systemets ydeevne.

- Computere med WIndows 7 eller 8.1 på ældre en processor (2015- med Haswell eller ældre CPU’er): Microsoft forventer, at de fleste af disse brugere vil kunne mærke en reduktion i ydeevnen på hele systemet. (Grunden til dette er Windows 7 og 8’s legacy-håndtering - blandt andet er det er kernel-koden, der håndterer renderingen af skrifttyper)

- Windows Server på alle typer processorer vil generelt opleve en betydelig reduktion af ydeevnen - særligt når man eksekverer ukendt kode i en Windows Server-instance.

Læs også: It-virksomheder verden over reagerer på kæmpetruslerne Meltdown og Spectre: Se her, om din telefon og din computer er ramt

Microsoft fortæller, at der på et senere tidspunkt vil blive publiceret reelle benchmarks, og at Microsoft vil blive ved med at udvikle opdateringer til Windows 10 for at forbedre situationen og computernes ydeevne.

AMD-computere er ikke omtalt i blogopslaget, da opdateringer til AMD-computere er sat på hold - de viste sig at dræber nogle computeres evne til at starte.

Læs også: Microsoft trækker Meltdown-opdatering til AMD-maskiner tilbage: Ødelægger computeren

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S