Her er it-sikkerhedschefens største bekymring (og den har ikke noget at gøre med it-sikkerhed)

It-sikkerhedscheferne afslører i ny undersøgelse, at deres største bekymring faktisk ikke er de mange cyber- og hackertrusler. Det er derimod manglen på kvalificerede medarbejdere.

Artikel top billede

Ransomware, DDoS og data-lækager.

Der er et hav af trusler, man kan bekymre sig om som it-sikkerhedschef (CISO) i dag.

Så meget mere overraskende er det måske, at sikkerhedschefernes største bekymring faktisk slet ikke handler om de direkte trusler mod virksomheden og virksomhedens data og it-systemer.

Det er derimod manglen på kvalificerede medarbejdere på sikkerhedsområdet, der holder CISO’erne vågne om natten.

Det er konklusionen i en ny undersøgelse fra det amerikanske Ponemon Institute, der går på sikkerhedschefernes største bekymringer for 2018.

Her kommer manglen på kompetence medarbejdere nemlig ind på førstepladsen, beretter sikkerhedsmediet Dark Reading, der skriver om undersøgelsen.

Larry Ponemon, der er forfatter til rapporten, siger i følge Dark Reading, at han er overrasket over resultatet.

Normalt er det nemlig databrud, ineffektive sikkerhedsværktøjer eller andre tekniske emner, der topper i denne type undersøgelser, hvorimod manglen på de rette folk vil komme ind længere nede på listen.

De fem største bekymringer

Det er dog en velkendt sag, at der mangler it-folk med sikkerhedskompetencer, og noget kunne altså tyde på, at det øgede fokus på it-sikkerhed - og herunder også de mange nye trusler - er med til at gøre manglen på sikkerhedsfolk stadig mere problematisk.

612 CIO’er og CISO’er har deltaget i undersøgelsen fra Ponemon Institute. De rangerer de fem største bekymringer således:

1) Mangel på kompetente medarbejdere i virksomheden: 70 procent.

2) Databrud: 67 procent.

3) Cyberangreb: 59 procent.

4) Manglende evne til at reducere ansattes uagtsomhed: 54 procent.

5) Ransomware: 48 procent.

Læs også:

Opråb til virksomhederne: Jeres it-sikkerhed er baseret på den forkerte præmis

Datatilsynet tager sig til hovedet over myndigheders elendige it-sikkerhed: "Reglerne har været gældende i snart 18 år”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S