Her er it-sikkerhedschefens største bekymring (og den har ikke noget at gøre med it-sikkerhed)

It-sikkerhedscheferne afslører i ny undersøgelse, at deres største bekymring faktisk ikke er de mange cyber- og hackertrusler. Det er derimod manglen på kvalificerede medarbejdere.

Artikel top billede

Ransomware, DDoS og data-lækager.

Der er et hav af trusler, man kan bekymre sig om som it-sikkerhedschef (CISO) i dag.

Så meget mere overraskende er det måske, at sikkerhedschefernes største bekymring faktisk slet ikke handler om de direkte trusler mod virksomheden og virksomhedens data og it-systemer.

Det er derimod manglen på kvalificerede medarbejdere på sikkerhedsområdet, der holder CISO’erne vågne om natten.

Det er konklusionen i en ny undersøgelse fra det amerikanske Ponemon Institute, der går på sikkerhedschefernes største bekymringer for 2018.

Her kommer manglen på kompetence medarbejdere nemlig ind på førstepladsen, beretter sikkerhedsmediet Dark Reading, der skriver om undersøgelsen.

Larry Ponemon, der er forfatter til rapporten, siger i følge Dark Reading, at han er overrasket over resultatet.

Normalt er det nemlig databrud, ineffektive sikkerhedsværktøjer eller andre tekniske emner, der topper i denne type undersøgelser, hvorimod manglen på de rette folk vil komme ind længere nede på listen.

De fem største bekymringer

Det er dog en velkendt sag, at der mangler it-folk med sikkerhedskompetencer, og noget kunne altså tyde på, at det øgede fokus på it-sikkerhed - og herunder også de mange nye trusler - er med til at gøre manglen på sikkerhedsfolk stadig mere problematisk.

612 CIO’er og CISO’er har deltaget i undersøgelsen fra Ponemon Institute. De rangerer de fem største bekymringer således:

1) Mangel på kompetente medarbejdere i virksomheden: 70 procent.

2) Databrud: 67 procent.

3) Cyberangreb: 59 procent.

4) Manglende evne til at reducere ansattes uagtsomhed: 54 procent.

5) Ransomware: 48 procent.

Læs også:

Opråb til virksomhederne: Jeres it-sikkerhed er baseret på den forkerte præmis

Datatilsynet tager sig til hovedet over myndigheders elendige it-sikkerhed: "Reglerne har været gældende i snart 18 år”

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S