Her er it-sikkerhedschefens største bekymring (og den har ikke noget at gøre med it-sikkerhed)

It-sikkerhedscheferne afslører i ny undersøgelse, at deres største bekymring faktisk ikke er de mange cyber- og hackertrusler. Det er derimod manglen på kvalificerede medarbejdere.

Artikel top billede

Ransomware, DDoS og data-lækager.

Der er et hav af trusler, man kan bekymre sig om som it-sikkerhedschef (CISO) i dag.

Så meget mere overraskende er det måske, at sikkerhedschefernes største bekymring faktisk slet ikke handler om de direkte trusler mod virksomheden og virksomhedens data og it-systemer.

Det er derimod manglen på kvalificerede medarbejdere på sikkerhedsområdet, der holder CISO’erne vågne om natten.

Det er konklusionen i en ny undersøgelse fra det amerikanske Ponemon Institute, der går på sikkerhedschefernes største bekymringer for 2018.

Her kommer manglen på kompetence medarbejdere nemlig ind på førstepladsen, beretter sikkerhedsmediet Dark Reading, der skriver om undersøgelsen.

Larry Ponemon, der er forfatter til rapporten, siger i følge Dark Reading, at han er overrasket over resultatet.

Normalt er det nemlig databrud, ineffektive sikkerhedsværktøjer eller andre tekniske emner, der topper i denne type undersøgelser, hvorimod manglen på de rette folk vil komme ind længere nede på listen.

De fem største bekymringer

Det er dog en velkendt sag, at der mangler it-folk med sikkerhedskompetencer, og noget kunne altså tyde på, at det øgede fokus på it-sikkerhed - og herunder også de mange nye trusler - er med til at gøre manglen på sikkerhedsfolk stadig mere problematisk.

612 CIO’er og CISO’er har deltaget i undersøgelsen fra Ponemon Institute. De rangerer de fem største bekymringer således:

1) Mangel på kompetente medarbejdere i virksomheden: 70 procent.

2) Databrud: 67 procent.

3) Cyberangreb: 59 procent.

4) Manglende evne til at reducere ansattes uagtsomhed: 54 procent.

5) Ransomware: 48 procent.

Læs også:

Opråb til virksomhederne: Jeres it-sikkerhed er baseret på den forkerte præmis

Datatilsynet tager sig til hovedet over myndigheders elendige it-sikkerhed: "Reglerne har været gældende i snart 18 år”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet