Bruger du en Chromebook? Se her, om den er ramt af Meltdown og Spectre

Sårbarhederne Meltdown og Spectre har ramt et enormt antal computere og smartphones fra stort set alle producenter, der har fået travlt med at udsende sikkerhedsopdateringer. Her kan du se, hvilke Chromebooks, der stadig er sårbare.

Artikel top billede

Meltdown og Spectre har sendt it-firmaer over hele verden på overarbejde for at fremstille sikkerhedsopdateringer til alt fra servere til Android-telefoner.

Også Google har haft travlt og en del Chromebooks fra forskellige producenter er stadig sårbare overfor Meltdown.

Det drejer sig blandt andet om Toshiba Chromebook 2, og hvis du er Chromebook-bruger og vil vide, om du er ramt af Meltdown, så kan du finde en liste fra Google her.

Listen er udformet i lettere kompliceret fagsprog, men den kan afkodes på følgende måde.

Du finder navnet på din enhed i kolonnen til venstre. Hvis der ud for feltet “CVE-2017-5754 mitigations (KPTI) on M63?” står no, er din enhed sårbar.

Er din enhed sårbar, kan du i feltet “KPTI eventually?” se, om der er en patch på vej. Hvis der her står “no” eller “eol”, bliver din enhed heller ikke beskyttet i fremtiden.

Det drejer sig blandt andet om flere ældre modeller fra Samsung og Acer, hvor flere af dem netop er blevet for gamle til at modtage opdateringer for mindre end et år siden.

Sårbarhederne understreger den end-of-life-problematik, der også er knyttet til Android-enheder, hvor man kun kan være sikker på at modtage sikkerhedsopdateringer i en meget begrænset periode.

Dermed må man i mange tilfælde leve med enten at udskifte sin enhed hyppigt, eller leve med usikkerheden.

Du kan læse mere om Meltdown og Spectre her: 
Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

Microsoft trækker Meltdown-opdatering til AMD-maskiner tilbage: Ødelægger computeren

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo