Magtskifte på pc-markedet: Lenovo væltet af tronen som verdens største pc-producent

Lenovo har mistet tronen som verdens største leverandør af pc’er. I stedet nupper HP Inc. nu førstepladsen. Se den spritnye markedsopgørelse her.

Artikel top billede

2017 blev endnu et hårdt år for pc-leverandører, hvor markedet igen skrumpede. I alt sendte pc-producenterne 262 millioner pc’er afsted fra fabrikkerne i 2017 - et fald på 2,8 procent i forhold til 2016.

Det fremgår af en helt ny markedsopgørelse fra Gartner.

Den mest overraskende historie er dog ikke den fortsatte tilbagegang på det globale pc-marked. Det er derimod, at Lenovo er blevet væltet af tronen som verdens største pc-producent.

I stedet kan HP Inc. nu juble over at være indehaver af titlen.

Læs også: Tynde, vilde og med vild batterilevetid: Her er nyt fra Acer, HP, Lenovo, Asus og HP fra årets store CES-messe

Ifølge Gartner havde Lenovo i 2016 en markedsandel på 20,7 procent på globalt plan. Lenovos pc-forsendelser er dog gået tilbage med 2,2 procent fra udgangen af 2016 til udgangen af 2017.

Lenovo ender 2017 med en markedsandel på 20,8 (da andre producenter går endnu mere tilbage), men alligevel er der tale om et magtskifte, hvor HP Inc. nu indtager kongetronen.

HP Inc. går frem i alle regioner

HP Inc. havde i 2016 en markedsandel på 19,5 procent, men selskabet gik i 2017 4,6 procent frem i antal pc’er og ligger derfor nu på en global markedsandel på 21 procent - altså lige akkurat nok til at indtage førstepladsen.

“Virksomheden viste vækst over året i alle regioner, inklusiv det udfordrende US-marked,” skriver Gartner om HP Inc. og tilføjer samtidig, at Lenovo nu er gået tilbage fire kvartaler i træk.

Gartner bemærker også, at pc-markedet fortsat er i gang med at konsolidere sig, og at de fire største leverandører på markedet - HP Inc., Lenovo, Dell og Apple - nu står for 64 procent af markedet.

I 2011 stod de fire største kun for 45 procent af pc-forsendelserne.

Gartners nye opgørelse for det globale pc-marked i 2016 og 2017:

Læs også:

Tynde, vilde og med vild batterilevetid: Her er nyt fra Acer, HP, Lenovo, Asus og HP fra årets store CES-messe

Galleri: 25 opsigtsvækkende nyheder fra verdens største forbrugerelektronikmesse

Pc-salget er faldet 11. kvartaler i træk: Mangel på komponenter giver høje priser og færre kunder

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S