Din nye smartphone tigger og beder om dit fingeraftryk: Sensorer til fingeraftryk storhitter

Markedet for sensorer til at aflæse smartphone-brugeres fingeraftryk boomer i øjeblikket. Langt de fleste smartphones på markedet anvender nu denne form for login-mekanisme.

Artikel top billede

Forbrugerne er tilsyneladende vilde med at bruge deres fingeraftryk til at logge ind på smartphones, tablets og pc’er.

I hvert fald stiger antallet af smartphones med fingerscanner ganske voldsomt, og der blev alene i 2017 sendt hele 920 millioner millioner smartphones med en sensor til fingeraftryk ud på markedet.

Det er 64 procent af det samlede antal smartphones, der blev sendt afsted fra producenterne i 2017, og det ventes at stige til 75 procent i 2020.

Det vurderer Digitimes Research.

En del af forklaringen på væksten er ifølge Digitimes, at en fingeraftrykssensor er den økonomisk set mest effektive løsning, hvis man ønsker at anvende biometri til at sikre adgangen til eksempelvis en smartphone.

Læs også: Åh nej, nyt sikkerhedsproblem: Fotos af dine fingre kan hugges som login til mobilen

Samtidig anvendes denne type sensorer i dag også, når det kommer til at sikre alt fra tablets og bærbare computere til biler og bygninger.

Konkurrencen på området er ganske intent, hvilket får priserne på fingeraftrykssensorer til at dykke i øjeblikket.

Det er dog ikke kun fingeraftryksscanninger, der i stigende gøres brug af på de mobile enheder. I Apples nye iPhone X er Touch ID-fingerskanneren faktisk blevet erstattet af Face ID til ansigtsgenkendelse.

I de øvrige iPhone-modeller, der det dog stadig fingeren, man bruger til at logge ind med.

Læs også:

Sådan fungerer Apples nye Face ID: Skal erstatte den velkendte fingerskanner med ansigtsgenkendelse

Test af iPhone X: Apples mest avancerede telefon til dato - men langt fra verdens bedste telefon

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS