Din nye smartphone tigger og beder om dit fingeraftryk: Sensorer til fingeraftryk storhitter

Markedet for sensorer til at aflæse smartphone-brugeres fingeraftryk boomer i øjeblikket. Langt de fleste smartphones på markedet anvender nu denne form for login-mekanisme.

Artikel top billede

Forbrugerne er tilsyneladende vilde med at bruge deres fingeraftryk til at logge ind på smartphones, tablets og pc’er.

I hvert fald stiger antallet af smartphones med fingerscanner ganske voldsomt, og der blev alene i 2017 sendt hele 920 millioner millioner smartphones med en sensor til fingeraftryk ud på markedet.

Det er 64 procent af det samlede antal smartphones, der blev sendt afsted fra producenterne i 2017, og det ventes at stige til 75 procent i 2020.

Det vurderer Digitimes Research.

En del af forklaringen på væksten er ifølge Digitimes, at en fingeraftrykssensor er den økonomisk set mest effektive løsning, hvis man ønsker at anvende biometri til at sikre adgangen til eksempelvis en smartphone.

Læs også: Åh nej, nyt sikkerhedsproblem: Fotos af dine fingre kan hugges som login til mobilen

Samtidig anvendes denne type sensorer i dag også, når det kommer til at sikre alt fra tablets og bærbare computere til biler og bygninger.

Konkurrencen på området er ganske intent, hvilket får priserne på fingeraftrykssensorer til at dykke i øjeblikket.

Det er dog ikke kun fingeraftryksscanninger, der i stigende gøres brug af på de mobile enheder. I Apples nye iPhone X er Touch ID-fingerskanneren faktisk blevet erstattet af Face ID til ansigtsgenkendelse.

I de øvrige iPhone-modeller, der det dog stadig fingeren, man bruger til at logge ind med.

Læs også:

Sådan fungerer Apples nye Face ID: Skal erstatte den velkendte fingerskanner med ansigtsgenkendelse

Test af iPhone X: Apples mest avancerede telefon til dato - men langt fra verdens bedste telefon

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank