CEO for processor-gigant: Fejl som Spectre og Meltdown vil højst sandsynligt ske igen

Det vil ikke være sidste gang, at vi vil ske store sikkerhedsmæssige sårbarheder i stil med Spectre og Meltdown, siger CEO for ARM Holdings, selskabet bag hjertet i godt og vel alle mobile processorer

Artikel top billede

Vores enheder vil aldrig rigtig blive 100 procent sikre.

Den triste nyhed kommer ikke fra alverdens sikkerhedseksperter, men direkte fra CEO’en for en af verdens største chip-virksomheder, der designer de processorer, der sidder i din smartphone.

“Realiteten er, at der formodentligt er andre steder og teknologier, som er kaldt sikre i årevis, men når nogen med et nok forskruet sind tænker i at finde huller, så vil det uundgåeligt lykkes at udnytte systemer, der ellers var sikre,” siger Simon Segars, CEO hos ARM Holdings ved dette års CES ifølge Cnet.com.

Læs også: Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

"Det er virkelig imponerende, hvad folk har gjort for at kunne udnytte denne sårbarhed. Ingen havde tænkt over det før, men sådan er det jo ofte: Det er kun åbenlyst, når først sårbarheden er opdaget,” tilføjer CEO’en fra det britiske selskab.

Arm Holdings udvikler og designer de enkeltstående ARM-processorer, du finder i både iOS og Android-smartphones, inden producenter som Apple, Qualcomm og Samsung bygger dem sammen i deres egne chipsæts.

ARM Holdings vurderer, at op imod seks milliarder af deres ARM-processorer er sårbare over for Spectre-fejlen, hvilket placerer ARM Holdings i samme position som Intel og AMD på pc-fronten.

Hvad der er unikt ved Spectre og Meltdown-sårbarhederne er, at sårbarhederne er enheds- og system-agnostiske og rammer alt fra PC’er til smartphones.

Løsninger sendes ud af både Intel, AMD, Microsoft, Apple og tilsvarende, der alle vil lukke sårbarhederne, men det giver problemer.

Læs også: Apples sikkerhedsopdatering gør din iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Blandt andet kan det koste op imod 30 procent af din computers ydeevne, hvis din computer er af ældre dato, og det samme kan ske på iPhone-siden

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job