CEO for processor-gigant: Fejl som Spectre og Meltdown vil højst sandsynligt ske igen

Det vil ikke være sidste gang, at vi vil ske store sikkerhedsmæssige sårbarheder i stil med Spectre og Meltdown, siger CEO for ARM Holdings, selskabet bag hjertet i godt og vel alle mobile processorer

Artikel top billede

Vores enheder vil aldrig rigtig blive 100 procent sikre.

Den triste nyhed kommer ikke fra alverdens sikkerhedseksperter, men direkte fra CEO’en for en af verdens største chip-virksomheder, der designer de processorer, der sidder i din smartphone.

“Realiteten er, at der formodentligt er andre steder og teknologier, som er kaldt sikre i årevis, men når nogen med et nok forskruet sind tænker i at finde huller, så vil det uundgåeligt lykkes at udnytte systemer, der ellers var sikre,” siger Simon Segars, CEO hos ARM Holdings ved dette års CES ifølge Cnet.com.

Læs også: Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

"Det er virkelig imponerende, hvad folk har gjort for at kunne udnytte denne sårbarhed. Ingen havde tænkt over det før, men sådan er det jo ofte: Det er kun åbenlyst, når først sårbarheden er opdaget,” tilføjer CEO’en fra det britiske selskab.

Arm Holdings udvikler og designer de enkeltstående ARM-processorer, du finder i både iOS og Android-smartphones, inden producenter som Apple, Qualcomm og Samsung bygger dem sammen i deres egne chipsæts.

ARM Holdings vurderer, at op imod seks milliarder af deres ARM-processorer er sårbare over for Spectre-fejlen, hvilket placerer ARM Holdings i samme position som Intel og AMD på pc-fronten.

Hvad der er unikt ved Spectre og Meltdown-sårbarhederne er, at sårbarhederne er enheds- og system-agnostiske og rammer alt fra PC’er til smartphones.

Løsninger sendes ud af både Intel, AMD, Microsoft, Apple og tilsvarende, der alle vil lukke sårbarhederne, men det giver problemer.

Læs også: Apples sikkerhedsopdatering gør din iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Blandt andet kan det koste op imod 30 procent af din computers ydeevne, hvis din computer er af ældre dato, og det samme kan ske på iPhone-siden

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S