Landsretten fastholder kæmpe bøder til danske Uber-chauffører

Fire Uber-chauffører skal til lommerne og må betale store bøder for brud på taxiloven. En enkelt chauffør er blev idømt en bøde på knap en halv million kroner.

Artikel top billede

Østre Landsret har stadfæstet en dom fra Københavns Byret, hvor fire tidligere Uber-chauffører i august blev idømt en række store bøder for brud på taxiloven. Det skriver nyhedsbureauet Ritzau.

Du kan læse mere om den første dom her: Så er dommen faldet: Danske Uber-chauffører idømt kæmpebøder

I august idømte Københavns Byret de fire chauffører bøder på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

De fire chauffører havde kørt henholdsvis 5.427 ture, 1.282 ture, 609 ture og 399 ture via platformen.

Beviserne mod chaufførerne stammer fra en liste med flere hundrede danske chauffører, der er blevet udleveret af Ubers afdeling i Holland.

Endnu et nederlag for Uber

Det er anden gang i løbet af få måneder, at Uber har måtte indkassere et sviende nederlag i retten.

I sidste måned slog EU-domstolen fast, at Uber skal reguleres som en et taxiselskab og ikke som et tech-selskab.

Uber har selv argumenteret for, at virksomheden skal reguleres som et tech-selskab, og havde EU-domstolen givet Uber ret i den påstand ville det havde banet vejen for, at Uber med EU-retten i hånden vil kunne være blevet genintroduceret på det danske marked.

Uber forlod det danske marked den 28. marts sidste år, da der ikke var udsigt til, at tjenesten vil blive lovliggjort i forbindelse med indførelsen af en ny taxilov.

Mere end 1.500 personer er i kølvandet på Ubers entré på det danske marked blevet sigtet for brud på taxiloven.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks