Landsretten fastholder kæmpe bøder til danske Uber-chauffører

Fire Uber-chauffører skal til lommerne og må betale store bøder for brud på taxiloven. En enkelt chauffør er blev idømt en bøde på knap en halv million kroner.

Artikel top billede

Østre Landsret har stadfæstet en dom fra Københavns Byret, hvor fire tidligere Uber-chauffører i august blev idømt en række store bøder for brud på taxiloven. Det skriver nyhedsbureauet Ritzau.

Du kan læse mere om den første dom her: Så er dommen faldet: Danske Uber-chauffører idømt kæmpebøder

I august idømte Københavns Byret de fire chauffører bøder på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

De fire chauffører havde kørt henholdsvis 5.427 ture, 1.282 ture, 609 ture og 399 ture via platformen.

Beviserne mod chaufførerne stammer fra en liste med flere hundrede danske chauffører, der er blevet udleveret af Ubers afdeling i Holland.

Endnu et nederlag for Uber

Det er anden gang i løbet af få måneder, at Uber har måtte indkassere et sviende nederlag i retten.

I sidste måned slog EU-domstolen fast, at Uber skal reguleres som en et taxiselskab og ikke som et tech-selskab.

Uber har selv argumenteret for, at virksomheden skal reguleres som et tech-selskab, og havde EU-domstolen givet Uber ret i den påstand ville det havde banet vejen for, at Uber med EU-retten i hånden vil kunne være blevet genintroduceret på det danske marked.

Uber forlod det danske marked den 28. marts sidste år, da der ikke var udsigt til, at tjenesten vil blive lovliggjort i forbindelse med indførelsen af en ny taxilov.

Mere end 1.500 personer er i kølvandet på Ubers entré på det danske marked blevet sigtet for brud på taxiloven.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S