Morgen-briefing: It-koncernen Combitech åbner i Danmark / 11 millioner kroner til Dixa / Apple betaler kæmpe skatteregning i Storbritannien / TDC-aktien på højeste niveau i halvandet år

It-koncernen Combitech åbner i Danmark. 11 millioner kroner til Dixa. Apple betaler kæmpe skatteregning i Storbritannien. TDC-aktien på højeste niveau i halvandet år. Tesla halter langt bagefter på udvikling af selvkørende biler

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

It-koncernen Combitech åbner i Danmark

Den svenske it-koncern Combitech åbner kontor i Danmark, hvor selskabet i første omgang lægger ud med 12 medarbejdere.

Det er målet, at der skal ansættes yderligere 18 mand inden årets udgang, hvor målsætningen er at beskæftige 30 konsulenter. Fokus er cybersikkerhed. 

Som dansk landechef har Combitech ansat Lone Flohr, der tidligere har været ansat i Dubex, Philips Ligthning og Xerox.

“Vores vurdering er, at der er behov for en ny konsulentvirksomhed med stor erfaring og et innovativt syn på informationssikkerhed på det danske marked. Vores erfaring strækker sig helt tilbage til 50'erne, hvor vi begyndte at arbejde med sikkerhedsspørgsmål, der knyttede sig til forsvaret,” lyder det fra selskabet.

Combitech har i alt 1.900 medarbejdere i Sverige, Finland og Norge og er et selvstændigt selskab under Saab AB, der har en dansk udviklingsafdeling i Sønderborg.

11 millioner kroner til Dixa

Vi skriver for tiden næsten hver dag om små virksomheder, der modtager pæne beløb i funding fra håbefulde investorer. Og i dag er ingen undtagelse.

Den lille it-virksomhed Dixa meddeler nemlig, at blandt andet Seed Capital og Preben Damgaard investerer i alt 11 millioner kroner i virksomheden.

Selskabet udvikler en cloudbaseret løsning, der skal ‘gøre det lige så nemt for kunder at tale med virksomheder, som med deres venner,” som det hedder.

Selskabet, der bevæger sig i samme boldgade som Zendesk og Salesforce, meddeler, at det har kunder i 13 lande for tiden. 
“Inden for tre år satser virksomheden på at rykke hovedkontoret til USA og ansætte langt flere folk i både Danmark og udlandet, der skal sikre endnu flere tilfredse kunder over hele verden,” lyder det fra Dixa.

Læs også: Er Salesforce på vej til at købe danske Sitecore?

Apple betaler kæmpe skatteregning i Storbritannien

Apple har betalt 81 millioner pund ekstra i skat til Storbritannien efter en såkaldt udvidet gennemgang [‘extensive audit’, red] af selskabets aktiviteter i landet.

De 81 millioner pund - 677 millioner kroner - bliver betalt, efter Apple i sidste uge betalte 136 millioner pund - 1,1 milliarder kroner - i for lidt betalt skat til Storbritannien.

Apple meddeler, at betalingen af ekstra-skat ‘afspejler virksomhedens øgede aktivitet’ i landet.

Apple har længe været i søgelyset hos mange skattemyndigheder på grund af selskabets kreative tilgang til skat.

Det kan du læse mere om her: Forstå fiduserne: Derfor er det så svært for EU at gribe ind overfor it-giganternes smarte skattetrick.

TDC-aktien på højeste niveau i halvandet år

TDC-aktien ligger lunt i svinget for tiden. Tirsdag lukkede aktien på det højeste niveau siden november 2016 med kurs 39,76.

Der har dog ikke været ekstraordinære nyheder fremme om selskabet, der taler for en stigning, men generelt har der ifølge Ritzau Finans været ‘stor appetit’ på teleaktier i den seneste tid.

TDC præsenterer årsregnskab 2. februar. 

Læs også: Telia kan være på vej til at købe TDC.

Tesla halter langt bagefter på udvikling af selvkørende biler

Tesla halter langt efter de førende selskaber, når det gælder udviklingen af selvkørende biler, fremgår det af ny rapport fra Navigant Research.

Her er bilselskaberne blevet ratet efter blandt andet ‘visioner,’ ‘go-to-market’-strategi, produkt-portefølje og såkaldt ‘staying power.’

Ifølge analysehuset ligger General Motors på førstepladsen tæt fulgt af Google-selskabet Waymo.

På tredjepladsen finder vi Daimler-Bosch og på fjerdepladsen Ford fulgt af Volkswagen og BMW/Intel/FCA.

Telsa ligger helt nede på en 19. plads - under Apple, Uber og Honda.

Du kan se hele Navigants såkaldte leaderboard her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S