Telia kan være på vej til at købe TDC

Telia pønser på at købe TDC, efter et kæmpeopkøb hos konkurrenten Tele2 sætter selskabet under pres. Det er kun et år siden, at Telia droppede lignende planer.

Artikel top billede

Ifølge svenske Dagens Industri overvejer Telia at købe TDC, efter konkurrenten Tele2 for nogle dage siden købte kabelselskabet Com Hem.

Det kan du læse mere om her: TDC er blevet til lillebror på det nordiske telemarked

Ifølge den svenske avis er presset vokset betydeligt på både Telia og Telenor på grund af købet.

Den svenske stat ejer 37,5 procent af Telia, der er den største televirksomhed i Norden.

Den kommende fusion mellem Com Hem og Tele2 får nu Telia-bestyrelsen til at rette blikket mod TDC, lyder det fra anonyme kilder i den svenske erhvervsavis.

Telia var i fjor også interesseret i TDC, men droppede her planerne på grund af prisen. I dag har TDC en markedsværdi i omegnen af 31,6 milliarder kroner.

Et opkøb vil i givet fald blive et af de allerstørste opkøb, der nogensinde er blevet foretaget af et børsnoteret selskab i Sverige.

Telia har mulighed for at finansiere et køb ved at øge gælden og kan derved undgå at ty til en aktieemission, som der ellers var lagt op til for et år siden.

Dengang mente Telia, at ikke mindst profitabiliteten var alt for lav i TDC, der for et år siden som modsvar til opkøbsrygterne lod sive, at det havde kig på Com Hem som muligt opkøbsemne.

Telia droppede til sidst planerne og købte istedet norske Phonero.

Det kan du læse mere om her: Telia køber norsk mobilfirma for milliarder: Planer om at købe TDC løber ud i sandet.

Telia var desuden meget tæt på at fusionere med Telenor for et par år siden, hvilket ville kunne have skabt en nordisk storspilller.

Dengang gik planerne dog i vasken efter indblanding fra EU.

Det kan du læse mere om her: TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Beslutningen om at annullere fusionen ramte især TDC, vurderede analytiker i Sydbank, Morten Imsgaard, dengang, hvilket du kan læse mere om her: Droppet Telia/Telenor-fusion vil ramme TDC hårdt, men er en kæmpefordel for 3.

TDC solgte i 2016 hele den svenske forretning for 2,3 milliarder danske kroner til svenske Tele2.

TDC pegede dengang på, at frasalget afsluttede den strategiske gennemgang af selskabet, der viste, at 'Tele2 er en bedre, langsigtet ejer af TDC Sverige, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC-ejerskab," som det hed.

Der var også i sommeren 2016 rygter fremme om, at TDC var ved at blive solgt, men dette afviste selskabet dog blankt.

Det kan du læse mere om her: TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Læs også:
Efter mistanke om monopol-misbrug: Telenor står til bøde på trekvart milliarder kroner

Telia køber norsk mobilfirma for milliarder - planer om at købe TDC løber ud i sandet

Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Hårde slankekure har ramt de danske teleselskaber: Sådan trimmes TDC og Telenor

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect