Telia kan være på vej til at købe TDC

Telia pønser på at købe TDC, efter et kæmpeopkøb hos konkurrenten Tele2 sætter selskabet under pres. Det er kun et år siden, at Telia droppede lignende planer.

Artikel top billede

Ifølge svenske Dagens Industri overvejer Telia at købe TDC, efter konkurrenten Tele2 for nogle dage siden købte kabelselskabet Com Hem.

Det kan du læse mere om her: TDC er blevet til lillebror på det nordiske telemarked

Ifølge den svenske avis er presset vokset betydeligt på både Telia og Telenor på grund af købet.

Den svenske stat ejer 37,5 procent af Telia, der er den største televirksomhed i Norden.

Den kommende fusion mellem Com Hem og Tele2 får nu Telia-bestyrelsen til at rette blikket mod TDC, lyder det fra anonyme kilder i den svenske erhvervsavis.

Telia var i fjor også interesseret i TDC, men droppede her planerne på grund af prisen. I dag har TDC en markedsværdi i omegnen af 31,6 milliarder kroner.

Et opkøb vil i givet fald blive et af de allerstørste opkøb, der nogensinde er blevet foretaget af et børsnoteret selskab i Sverige.

Telia har mulighed for at finansiere et køb ved at øge gælden og kan derved undgå at ty til en aktieemission, som der ellers var lagt op til for et år siden.

Dengang mente Telia, at ikke mindst profitabiliteten var alt for lav i TDC, der for et år siden som modsvar til opkøbsrygterne lod sive, at det havde kig på Com Hem som muligt opkøbsemne.

Telia droppede til sidst planerne og købte istedet norske Phonero.

Det kan du læse mere om her: Telia køber norsk mobilfirma for milliarder: Planer om at købe TDC løber ud i sandet.

Telia var desuden meget tæt på at fusionere med Telenor for et par år siden, hvilket ville kunne have skabt en nordisk storspilller.

Dengang gik planerne dog i vasken efter indblanding fra EU.

Det kan du læse mere om her: TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Beslutningen om at annullere fusionen ramte især TDC, vurderede analytiker i Sydbank, Morten Imsgaard, dengang, hvilket du kan læse mere om her: Droppet Telia/Telenor-fusion vil ramme TDC hårdt, men er en kæmpefordel for 3.

TDC solgte i 2016 hele den svenske forretning for 2,3 milliarder danske kroner til svenske Tele2.

TDC pegede dengang på, at frasalget afsluttede den strategiske gennemgang af selskabet, der viste, at 'Tele2 er en bedre, langsigtet ejer af TDC Sverige, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC-ejerskab," som det hed.

Der var også i sommeren 2016 rygter fremme om, at TDC var ved at blive solgt, men dette afviste selskabet dog blankt.

Det kan du læse mere om her: TDC skyder vildt salgsrygte ned: Vi bliver ikke solgt i denne omgang

Læs også:
Efter mistanke om monopol-misbrug: Telenor står til bøde på trekvart milliarder kroner

Telia køber norsk mobilfirma for milliarder - planer om at købe TDC løber ud i sandet

Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Hårde slankekure har ramt de danske teleselskaber: Sådan trimmes TDC og Telenor

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS