Regeringen flytter 33 offentlige it-stillinger ud fra København: Skal til Falster og Als - her er planen

Digitaliseringstyrelsen skal flytte 13 it-stillinger fra København til Falster, mens Statens IT skal flytte 20 stillinger til Als.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Digitaliseringsstyrelsen i København er en af de styrelser, der er omfattet af regeringens længe ventede - og i nogle kredse frygtede - udflytningsplan, ‘Bedre balance II,’ som netop er blevet præsenteret.

Af planen - som du finder her - fremgår det, at regeringen flytter 13 arbejdspladser i Digitaliseringsstyrelsen til Nykøbing Falster.

Her får de følgeskab af 56 stillinger i Erhvervsstyrelsen, der også flyttes ud fra København. Erhvervsstyrelsen har allerede en større afdeling i Nykøbing Falster.

Det fremgår af planen, at Digitaliseringsstyrelsen skal flytte
‘supportfunktion for BorgerDK og ansvaret for NemHandel’ sydpå til Nykøbing Falster.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen drejer det sig konkret om 10 medarbejdere, der i dag arbejder under Københavns Kommune med support af borger.dk, samt tre stillinger under Erhvervsstyrelsen.

De 13 stillinger flyttes i første omgang over til Erhvervsstyrelsen og derefter samlet til Nykøbing Falster, hvor der skal etableres det, som Digitaliseringsstyrelsen kalder for 'et samlet fællesoffentligt supoorttilbud.'

"De berørte medarbejdere er blevet orienteret og Digitaliseringsstyrelsen vil nu gå i tæt dialog med Erhvervsstyrelsen for at sikre den bedst mulige overdragelse," lyder det fra styrelsen i en skriftlig kommentar.

Digitaliseringsstyrelsen vil ikke sige yderligere til Computerworld.

Digitaliseringsstyrelsen beskæftiger godt 200 medarbejdere i alt og har hovedkvarter midt i København.

Styrelsen fik i efteråret ny direktør. Hende kan du læse mere om her: Ny direktør i Digitaliseringsstyrelsen: Hun afløser Lars Frelle-Petersen

Statens IT til Als

Digitaliseringsstyrelsen er ikke den eneste it-organisation, der skal flytte delvist ud fra København.

Regeringen har nemlig også besluttet, at Statens IT skal flytte i alt 20 arbejdspladser til Augustenborg på Als.

Statens IT har sit hovedkvarter i Ballerup uden for København.

De 20 stillinger flyttes til Augustenborg, hvor der i forvejen sidder 376 ansatte i Natur- og Landbrugsstyrelsen, som begyndte udflytning i første fase af den store plan i 2015. 

De sidder i udbygningerne til Augustenborg Slot, hvor de ikke har mulighed for at udnytte alle de mange kvadratmeter.

Læs også: Ingen grund til panik, sortsyn eller borgerløn: Digitaliseringen vil skabe masser af nye danske job

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S