Google ændrer søge-algoritmen: Din side skal loade hurtigt - ellers ryger den nederst i søgeresultatet

Google vil have mere hastighed på websider til smartphones og tablets og har tænkt sig at tvinge webudviklerne til at prioritere det. Ellers rammer det søge-rangeringen.

Artikel top billede

Hastighed er afgørende for internetbrugerne i dag - ikke mindst når de søger efter noget konkret på nettet fra de mobile platforme.

Derfor vil verdens mest anvendte søgemaskine, Google, i stigende grad begynde at anvende websidernes load-hastighed som et parameter, når søgeresultaterne præsenteres på de mobile platforme.

Det betyder, at der er nye ændringer til søgealgoritmen på vej, som man som webudvikler bør være opmærksom på. Det meddeler Google.

“Selvom hastighed har været anvendt i rangeringen i noget tid, så var det 'signal' fokuseret på desktop-søgninger. I dag annoncerer vi, at 'page speed' med start i juli 2018 vil være en faktor i rangering af mobil-søgninger.”

Mange ting spiller ind

Google skriver, at opdateringen, der kaldes speed update, kun vil ramme de sider, der leverer den langsomste oplevelse for brugerne - og at det jo heller ikke er det det eneste parameter, der kommer i spil, når siderne rangeres.

Derfor kan en lidt langsom side også godt blive rangeret højt, hvis den indeholder fantastisk og relevant indhold.

Alligevel lyder opfordringen fra Google nu:

“Vi opfordrer alle udviklere til at tænke bredt over, hvordan performance påvirker en brugers oplevelse af deres side og at overveje et udvalg af oplevelses-metrikker,” lyder det fra Google.

Læs også:

Har høstet data fra 10 millioner websider: Her er de mest populære webteknologier

Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice