Google ændrer søge-algoritmen: Din side skal loade hurtigt - ellers ryger den nederst i søgeresultatet

Google vil have mere hastighed på websider til smartphones og tablets og har tænkt sig at tvinge webudviklerne til at prioritere det. Ellers rammer det søge-rangeringen.

Artikel top billede

Hastighed er afgørende for internetbrugerne i dag - ikke mindst når de søger efter noget konkret på nettet fra de mobile platforme.

Derfor vil verdens mest anvendte søgemaskine, Google, i stigende grad begynde at anvende websidernes load-hastighed som et parameter, når søgeresultaterne præsenteres på de mobile platforme.

Det betyder, at der er nye ændringer til søgealgoritmen på vej, som man som webudvikler bør være opmærksom på. Det meddeler Google.

“Selvom hastighed har været anvendt i rangeringen i noget tid, så var det 'signal' fokuseret på desktop-søgninger. I dag annoncerer vi, at 'page speed' med start i juli 2018 vil være en faktor i rangering af mobil-søgninger.”

Mange ting spiller ind

Google skriver, at opdateringen, der kaldes speed update, kun vil ramme de sider, der leverer den langsomste oplevelse for brugerne - og at det jo heller ikke er det det eneste parameter, der kommer i spil, når siderne rangeres.

Derfor kan en lidt langsom side også godt blive rangeret højt, hvis den indeholder fantastisk og relevant indhold.

Alligevel lyder opfordringen fra Google nu:

“Vi opfordrer alle udviklere til at tænke bredt over, hvordan performance påvirker en brugers oplevelse af deres side og at overveje et udvalg af oplevelses-metrikker,” lyder det fra Google.

Læs også:

Har høstet data fra 10 millioner websider: Her er de mest populære webteknologier

Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse