Google ændrer søge-algoritmen: Din side skal loade hurtigt - ellers ryger den nederst i søgeresultatet

Google vil have mere hastighed på websider til smartphones og tablets og har tænkt sig at tvinge webudviklerne til at prioritere det. Ellers rammer det søge-rangeringen.

Artikel top billede

Hastighed er afgørende for internetbrugerne i dag - ikke mindst når de søger efter noget konkret på nettet fra de mobile platforme.

Derfor vil verdens mest anvendte søgemaskine, Google, i stigende grad begynde at anvende websidernes load-hastighed som et parameter, når søgeresultaterne præsenteres på de mobile platforme.

Det betyder, at der er nye ændringer til søgealgoritmen på vej, som man som webudvikler bør være opmærksom på. Det meddeler Google.

“Selvom hastighed har været anvendt i rangeringen i noget tid, så var det 'signal' fokuseret på desktop-søgninger. I dag annoncerer vi, at 'page speed' med start i juli 2018 vil være en faktor i rangering af mobil-søgninger.”

Mange ting spiller ind

Google skriver, at opdateringen, der kaldes speed update, kun vil ramme de sider, der leverer den langsomste oplevelse for brugerne - og at det jo heller ikke er det det eneste parameter, der kommer i spil, når siderne rangeres.

Derfor kan en lidt langsom side også godt blive rangeret højt, hvis den indeholder fantastisk og relevant indhold.

Alligevel lyder opfordringen fra Google nu:

“Vi opfordrer alle udviklere til at tænke bredt over, hvordan performance påvirker en brugers oplevelse af deres side og at overveje et udvalg af oplevelses-metrikker,” lyder det fra Google.

Læs også:

Har høstet data fra 10 millioner websider: Her er de mest populære webteknologier

Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S