Google ændrer søge-algoritmen: Din side skal loade hurtigt - ellers ryger den nederst i søgeresultatet

Google vil have mere hastighed på websider til smartphones og tablets og har tænkt sig at tvinge webudviklerne til at prioritere det. Ellers rammer det søge-rangeringen.

Artikel top billede

Hastighed er afgørende for internetbrugerne i dag - ikke mindst når de søger efter noget konkret på nettet fra de mobile platforme.

Derfor vil verdens mest anvendte søgemaskine, Google, i stigende grad begynde at anvende websidernes load-hastighed som et parameter, når søgeresultaterne præsenteres på de mobile platforme.

Det betyder, at der er nye ændringer til søgealgoritmen på vej, som man som webudvikler bør være opmærksom på. Det meddeler Google.

“Selvom hastighed har været anvendt i rangeringen i noget tid, så var det 'signal' fokuseret på desktop-søgninger. I dag annoncerer vi, at 'page speed' med start i juli 2018 vil være en faktor i rangering af mobil-søgninger.”

Mange ting spiller ind

Google skriver, at opdateringen, der kaldes speed update, kun vil ramme de sider, der leverer den langsomste oplevelse for brugerne - og at det jo heller ikke er det det eneste parameter, der kommer i spil, når siderne rangeres.

Derfor kan en lidt langsom side også godt blive rangeret højt, hvis den indeholder fantastisk og relevant indhold.

Alligevel lyder opfordringen fra Google nu:

“Vi opfordrer alle udviklere til at tænke bredt over, hvordan performance påvirker en brugers oplevelse af deres side og at overveje et udvalg af oplevelses-metrikker,” lyder det fra Google.

Læs også:

Har høstet data fra 10 millioner websider: Her er de mest populære webteknologier

Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S