Google’s tredje styresystem tager form: Fuchsia fungerer (næsten) på en Chromebook

Det amerikanske medie Ars Technica har formået at få Googles mystiske Fuchsia-OS til at fungere på en Chromebook, og det begynder at ligne et ægte styresystem.

Artikel top billede

Google har allerede to styresystemer på markedet, Android og Chrome OS, men søgegiganten har de seneste to år udviklet på et tredje system kaldet Fuchsia.

Systemet bygger ikke på en Linux-kerne som både Android og Chrome OS, og Google er meget tilbageholdende om, hvad systemet måske eller måske ikke skal bruges til.

Løbende har Google udgivet kildekode til systemet, men det har været meget svært at teste det, da systemet enten ikke har været udviklet nok eller har krævet en særlig hardware.

Nu har det amerikanske medie Ars Technica formået at få Fuchsia til at fungere på en af Googles egen Pixelbook-computere, og efter en masse tilpasning og våde tårer lykkedes det for journalisten at få Fuchsia til at boote.

Og det var et markant mere færdigt system, end man forventede.

Du kan læse Ars Technicas lange og interessante gennemgang af installationsprocessen her, hvor du også kan se den otte minutter lange video, som Ars Technica har sammensat om Fuchsia.

Fungerer både som smartphone og pc

For det første er Fuchsia tydeligvis ikke færdigudviklet.

Mange funktioner og knapper virker ikke eller får systemet til at gå ned, men det er markant mere færdigudviklet, end man måske havde forventet efter kun to års udvikling.

Det er et udviklerværktøj, så på login-skærmen, der minder om en blanding mellem Android og Chrome OS, har man mulighed for at ændre skærmformatet til en smartphone eller tablet/PC.

Det kunne tyde på (hvilket er spekuleret længe), at Fuchsia er et system, der med tiden vil erstatte både Android og Chrome OS.

Læs mere her: Rygte: Er Google på vej til at erstatte Chrome OS og Android med nyt samlet styresystem?

Systemet navigeres enten via berøring via touch-skærmen eller med mus og tastatur, og “skrivebordet” består ikke af andet end en søgebjælke, og hvad der ligner en Google Now-oversigt.

Man åbner apps ved at søge sig frem til det via søgebjælken. En app åbnes i fullscreen-mode, og går man tilbage til “skrivebordet”/startskærmen, svæver den åbne app øverst.

Det minder lidt om samme tilgang, som det finske Sailfish OS på Jolla-telefoner.

Læs også: Tidligere Nokia-folk vil gøre op med Android-dominans: Her er Jolla Tablet

Du kan også allerede nu sætte to apps sammen enten som faner i samme vindue eller side om side.

Dog er der rigtig mange af de “installerede” apps i Fuchsia, der stadig kun er billedfiler. Den indbyggede stifinder til filhåndtering er også kun en tekstbaseret oversigt.

Google lægger ikke skjul på, at Fuchsia eksisterer, men selskabet er ikke særlig snakkesalig, når det handler om, hvad systemet skal anvendes bruges til. 

Der er også en reel chance for, at systemet aldrig vil forlade udvikingsstatus og vil dø ud ligesom mange andre Google-projekter. 

Læs også: Google arbejder på spritnyt operativsystem (fra 2016): Her er "Fuchsia"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Automation Developer til Team Process Automation

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse