Mere end 10 procent af al kapital rejst ved kryptovaluta-udstedelser er pist væk

Mere end 10 procent af de 22,5 milliarder kroner, som hidtil er blevet rejst i de såkaldte ICO’er, er pist væk.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

Mere end 10 procent af de midler, som hidtil er blevet rejst ved de såkaldte ‘initial coin offerings’ er pist væk - enten stjålet eller forsvundet.

Sådan lyder det fra analysehuset Ernst & Young, der har kigget nærmere på 372 ICO’er.

En initial coin offering er en slags alterativ finansieringsform, hvor ny kryptovaluta sendes på markedet og fordeles mellem købere.

Det kan du læse mere om her: Initial Coin Offerings: Det digitale vilde vesten eller fremtidens finansieringsform?

Ifølge analysehuset er der i alt i de 372 ICO’er blevet rejst 3,7 milliarder dollar - omkring 22,5 milliarder kroner.

Af dem er de 400 millioner dollar forsvundet, hedder det.

Angiveligt er størstedelen af dem forsvundet under succesrige phishing-angreb.

Der er tidligere blevet advaret mod netop ICO’erne.

Det kan du læse mere om her: Advarsel: Hold fingrene langt væk fra ny-udstedt kryptovaluta

Ifølge Ernst & Young nåede blot en fjerdedel af ICO’erne deres finansielle mål i november. I juni nåede 90 procent deres mål.

Fra analysehuset peger blockchain-direktør Paul Brody på, at han har været chokeret over kvalitets-niveauet i nogle af ICO’erne, hvor markedet har været præget af et udpræget hastværk, hvor mange har været nervøse for ikke at komme med.

“Vi var chokerede over at se kvaliteten i nogle af white paperne. Vi har set klare kode-fejl samt interesse-konfliket mellem de virksomheder, der udsteder tokens og token-ejerne,” siger han til Reuters.

Den såkaldte ‘FOMO’ [Fear of missing out] har gjort, at investorerne har pumpet penge ind i ICO’erne i stor hast.

Eksempelvis er der i de 10 hurtigste ICO’er blevet rejst 300.000 dollar per sekund, hedder det.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S