Tre selskaber med i opløb om kæmpe-udbud: De skal konkurrere om at levere Digital Post i 2020

Tre selskaber er netop blevet udvalgt til at være med i opløbet om kæmpeordre på knap en kvart milliard kroner om afløseren til Digital Post.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det bliver enten IBM, e-Boks eller Netcompany, der skal levere næste generation af Digital Post til danskerne.

Digitaliseringsstyrelsen har nemlig prækvalificeret de tre selskaber til ordren, som har en værdi på 235 millioner kroner og en løbetid på 60 måneder.

Den nuværende løsning leveres af e-Boks, der har haft opgaven siden 2009.

Her håber man i sagens natur på at vinde den nye ordre.

”Vi byder helt sikkert konkurrencen velkommen, for det må aldrig blive en sovepude at være valgt som leverandør til det offentlige. Og vi synes, det er godt, at det offentlige er ambitiøse på det digitale Danmarks vegne. Men objektivt set vil det være virkelig ærgerligt, hvis danskerne skal starte helt forfra med en ny løsning. Det vil koste langt mere at omskole hele Danmark, end det vil koste at drive Digital Post,” lyder det fra e-Boks-direktør Ulrik Falkner Thagesen.

De tre prækvalificerede selskaber skal nu i gang med at udarbejde et konkret tilbud, som skal afleveres til Digitaliseringsstyrelsen senest til marts.

Derefter indleder styrelsen en forhandlingsrunde med de tre selskaber om det videre forløb og den videre tilpasning.

Den nye løsning skal være klar i 2020.

Der er tale om en af de helt centrale løsninger i kommunikationen mellem det offentlige Danmark og borgerne.

Den nuværende digitale post-løsning omfatter for tiden 4,5 millioner danskere, 750.000 virksomheder og 500 myndigheder.

Digitaliseringsstyrelsen har tidligere sagt til Computerworld, at der har været ‘bred interesse’ for udbuddet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S