Tre selskaber med i opløb om kæmpe-udbud: De skal konkurrere om at levere Digital Post i 2020

Tre selskaber er netop blevet udvalgt til at være med i opløbet om kæmpeordre på knap en kvart milliard kroner om afløseren til Digital Post.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det bliver enten IBM, e-Boks eller Netcompany, der skal levere næste generation af Digital Post til danskerne.

Digitaliseringsstyrelsen har nemlig prækvalificeret de tre selskaber til ordren, som har en værdi på 235 millioner kroner og en løbetid på 60 måneder.

Den nuværende løsning leveres af e-Boks, der har haft opgaven siden 2009.

Her håber man i sagens natur på at vinde den nye ordre.

”Vi byder helt sikkert konkurrencen velkommen, for det må aldrig blive en sovepude at være valgt som leverandør til det offentlige. Og vi synes, det er godt, at det offentlige er ambitiøse på det digitale Danmarks vegne. Men objektivt set vil det være virkelig ærgerligt, hvis danskerne skal starte helt forfra med en ny løsning. Det vil koste langt mere at omskole hele Danmark, end det vil koste at drive Digital Post,” lyder det fra e-Boks-direktør Ulrik Falkner Thagesen.

De tre prækvalificerede selskaber skal nu i gang med at udarbejde et konkret tilbud, som skal afleveres til Digitaliseringsstyrelsen senest til marts.

Derefter indleder styrelsen en forhandlingsrunde med de tre selskaber om det videre forløb og den videre tilpasning.

Den nye løsning skal være klar i 2020.

Der er tale om en af de helt centrale løsninger i kommunikationen mellem det offentlige Danmark og borgerne.

Den nuværende digitale post-løsning omfatter for tiden 4,5 millioner danskere, 750.000 virksomheder og 500 myndigheder.

Digitaliseringsstyrelsen har tidligere sagt til Computerworld, at der har været ‘bred interesse’ for udbuddet.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS