Tre selskaber med i opløb om kæmpe-udbud: De skal konkurrere om at levere Digital Post i 2020

Tre selskaber er netop blevet udvalgt til at være med i opløbet om kæmpeordre på knap en kvart milliard kroner om afløseren til Digital Post.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det bliver enten IBM, e-Boks eller Netcompany, der skal levere næste generation af Digital Post til danskerne.

Digitaliseringsstyrelsen har nemlig prækvalificeret de tre selskaber til ordren, som har en værdi på 235 millioner kroner og en løbetid på 60 måneder.

Den nuværende løsning leveres af e-Boks, der har haft opgaven siden 2009.

Her håber man i sagens natur på at vinde den nye ordre.

”Vi byder helt sikkert konkurrencen velkommen, for det må aldrig blive en sovepude at være valgt som leverandør til det offentlige. Og vi synes, det er godt, at det offentlige er ambitiøse på det digitale Danmarks vegne. Men objektivt set vil det være virkelig ærgerligt, hvis danskerne skal starte helt forfra med en ny løsning. Det vil koste langt mere at omskole hele Danmark, end det vil koste at drive Digital Post,” lyder det fra e-Boks-direktør Ulrik Falkner Thagesen.

De tre prækvalificerede selskaber skal nu i gang med at udarbejde et konkret tilbud, som skal afleveres til Digitaliseringsstyrelsen senest til marts.

Derefter indleder styrelsen en forhandlingsrunde med de tre selskaber om det videre forløb og den videre tilpasning.

Den nye løsning skal være klar i 2020.

Der er tale om en af de helt centrale løsninger i kommunikationen mellem det offentlige Danmark og borgerne.

Den nuværende digitale post-løsning omfatter for tiden 4,5 millioner danskere, 750.000 virksomheder og 500 myndigheder.

Digitaliseringsstyrelsen har tidligere sagt til Computerworld, at der har været ‘bred interesse’ for udbuddet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S